לקויות למידה

ביופידבק לטיפול בהפרעות קשב

ביופידבק לטיפול בהפרעות קשבקיימים סוגים שונים של הפרעות קשב, וכל בעיה מתבטאת בצורה שונה. התסמינים הנפוצים כוללים חוסר מנוחה, יכולת קשב פחותה, חוסר ויסות רגשי או יכולת מיקוד לקויה.

בעבר הפרעות אילו טופלו בעיקר על ידי מתן תרופות כמו רייטלין וקונצרטה, הרי שכיום בחסות העידן הטכנולוגי, ניתן לטפל בהפרעות בגישות אלטרנטיביות שונות, מבלי להתמודד עם השפעות נלוות של טיפולים תרופתיים. טיפול ביופידבק הוא אחת הגישות הטבעיות.

מטרת טיפול ביופידבק להפרעות קשב

טיפול הביופידבק משלב בחובו אלמנטים שונים מתחומי הפסיכולוגיה הביולוגיה והרפואה,זאת באמצעות שימוש במכשור טכנולוגי אשר נועד להתחקות אחר פעילויות שונות בגוף ברגע נתון. טיפול זה מטרתו לעורר בקרב המטופל מודעות בנוגע לפעילות המתרחשת בגופו כתוצאה ממצב רגשי או קוגניטיבי זה או אחר, ועל ידי כך לאפשר לו שליטה בתגובותיו הגופניות בעת סיטואציות שונות.

טיפול זה מבוצע באמצעות מחשב הקולט נתונים שונים הנובעים מהליכים המתבצעים בגוף, בין אם מדובר בפעילות המוחית, בנשימה, קצב הנשימה או בטמפרטורת הגוף, באמצעות חיבור המטופל לחיישנים.

הנתונים המתקבלים מוצגים על צג המחשב בזמן אמת באמצעים גרפיים שונים המאפשרים למטופל לקבל מושג ממשי בנוגע לאופן בו גופו מגיב בעת מצבי לחץ שונים. באמצעות טיפול זה יש ביכולתו של המטופל לווסת את פעילות גופו ולשלוט בתנועותיו, זאת על ידי ביצוע תרגילים שונים לרבות תרגילי נשימה מותאמים, ובאמצעות הדרכה צמודה של פסיכולוג המלווה את התהליך.

האופן בו מסייע טיפול ביופידבק להפרעות קשב

טיפול זה יעיל במיוחד בקרב אנשים המתמודדים עם הפרעות קשב, שכן במקרים רבים אנשים אלה מתאפיינים בחוסר ויסות רגשי, כך שהביופידבק מאפשר להם להתוודע לאופן בו פעילותם הרגשית משפיעה על המתרחש בגופם, ועל ידי כך לאמץ לעצמם התנהגות גופנית המסייעת להם לווסת באופן יעיל את תגובותיהם.

מעבר לתגובה הרגשית נראה כי טיפול זה עשוי לשפר באופן משמעותי את מידת הקשב של המטופל ,זאת באמצעות תפעול מותאם של גלי המוח. טיפול באמצעות ביופידבק להתמודדות עם הפרעות קשב מתבצע באופן הדרגתי, כאשר בתחילה המטופל  מתוודע להליכים המתרחשים בגופו ולומד לזהות את האופן בו הוא מגיב למצב רגשי או קוגניטיבי זה או אחר, זאת באמצעות אימון גופני מותאם.

בהמשך, המטופל מפתח שליטה מרבית על תנועות גופו ולומד כיצד לווסת אותן בעת התמודדות עם מצבים עתידיים. טיפול זה משתמש בטכניקות ריפוי שונות מתחום הפסיכולוגיה, והפסיכותרפיה, המסייעות לשחרור והרפיית הגוף.

ההשפעות המוחיות של טיפול ביופידבק

מכיוון שהפרעות קשב וריכוז מבטאות קשת רחבה של בעיות הבאות לידי ביטוי באזורים שונים של המוח, הרי שטיפול תרופתי עשוי להיות מועיל רק בחלק מהמקרים, כאשר במקרים אחרים טיפול זה אינו מעורר תגובה חיובית מצד הגוף וגורם לתופעות לוואי שונות.

טיפול באמצעות ביופידבק לעומת זאת נעשה באופן בטוח וקל לשימוש ואינו מצריך התערבות פולשנית, זאת מבלי לעורר תופעות נלוות כאלה ואחרות בין מדובר בדיכוי התיאבון, אדישות או מצב רוח ירוד.

יעילות ביופידבק להפרעות קשב

כאמור, בשנים האחרונות נעשה יותר ויותר שימוש בביופידבק כטיפול בהפרעות קשב וריכוז, כאשר מטופלים רבים מדווחים על שיפור רב בתפקודם הרגשי והקוגניטיבי כאחד. חלק מהמחקרים מצאו שטיפול ביופידבק נחשב לכלי עזר יעיל לטיפול בהפרעות קשב, ואילו מחקרים אחרים מייחסים לטיפול זה השפעה חיובית ארוכת טווח גם כעשור לאחר גמר הטיפול.

כדי לייעל את הטיפול ולהגיע לתוצאה המיוחלת, יש לבנות תכנית טיפולית בהתאם להפרעה ממנה סובל המטופל, כאשר טיפול זה מותאם הן עבור ילדים והן עבור מבוגרים. טיפול זה מורכב לרוב מסדרת טיפולים הנמשכת לאורך תקופה. לעתים יש להסתפק במספר שבועות ובמקרים אחרים  הטיפול מתפרש  על פני מספר חודשים, כאשר כבר לאחר מספר טיפולים חל שיפור משמעותי באופן בו המטופל מווסת את תנועות גופו.

לעתים טיפול זה לבדו אינו מספיק בכדי לטפל בבעיה באופן מקיף כך שיש לשלבו ביחד עם טיפולים נוספים בין אם מדובר בטיפול פסיכולוגי או בטיפול תרופתי מותאם.

Exit mobile version