לקויות למידה

גורמים לליקויי קשב

גורמים לליקויי קשבאחת השאלות הראשונות המטרידות הורים לילדים עם הפרעות קשב היא: "למה? מה השתבש?" האם עשיתי משהו שגרם למצב?"

קיימות כיום עדויות מדעיות משכנעות ביותר, לפיהן הפרעת קשב עשויה לנבוע אך ורק מגורמים חברתיים או משיטות גידול ילדים.

עולם המדע מאתר את הגורמים האפשריים ל-ADD

נראה כי רוב הגורמים המהותיים שייכים לתחום הנוירוביולוגיה והגנטיקה. אך אין פירוש הדבר כי גורמים סביבתיים אינם יכולים להשפיע על חומרת ההפרעה, ובמיוחד על מידת הפגיעה והסבל אותה הילד עלול לחוות. אלא שלא נראה שגורמים אלו לבדם מעוררים את המצב.

במהלך העשורים האחרונים, מדענים הגיעו לתיאוריות אפשריות לגבי הגורמים להפרעת קשב. חלק מתיאוריות אלו הובילו למבוי סתום, וחלקן פתחו את הדלת לאפיקים חדשים ומלהיבים של מחקר.

גנטיקה

הפרעת קשב נוטה לעבור במשפחות, ובמקרים רבים נראה שגנים שעברו בתורשה מההורים, הם גורם משמעותי בהתפתחות המצב.

מחקרים מראים שגם הורים אחים לילד עם הפרעת קשב נמצאים בסיכון גבוה פי ארבע עד חמש לפתח את ההפרעה בעצמם. יחד עם זאת, האופן בו ההפרעה עוברת בתורשה עשוי להיות מורכב, ולא אותר הקשר של גן יחיד האחראי להתפתחותה.

הפרעות מוחיות: תפקוד ומבנה

מחקר זיהה מספר הבדלים אפשריים במוחם של ילדים עם הפרעות קשב, לעומת ילדים ללא המצב, אם כי המשמעות המדויקת של הפרעות התפקוד המוחי, אינו ברור. לדוגמא, מחקרים שעסקו בסריקות מוח הראו שאזורים מסוימים במוח עשויים להיות קטנים יותר בקרב ילדים עם הפרעת קשב, בעוד שאזורים אחרים עשויים להיות גדולים יותר.

מחקרים הראו גם שההפרעות בתפקוד המוחי עשויות להימשך בממוצע שנתיים עד שלוש שנים במהלך גיל ההתבגרות של ילדים עם הפרעת קשב, בהשוואה לילדים ללא ההפרעה. מחקרים אחרים מצאו שילדים הסובלים מהפרעות אלו עלולים לחוות חוסר איזון ברמת הנוירוטרנסמיטורים במוח, או שחומרים כימיים אלו עלולים שלא לפעול כראוי.

היבטים סביבתיים כגורמים להפרעת קשב

מחקרים הראו מתאם אפשרי בין עישון ושתיית אלכוהול במהלך ההיריון, לבין הסיכון להתפתחות הפרעת קשב אצל הילד. כאמצעי זהירות, מומלץ ביותר להימנע מסיגריות ואלכוהול במהלך ההיריון. גורם סביבתי נוסף שעשוי להיות קשור לסיכון גבוה יותר להתפתחות הפרעת קשב, הוא רמות גבוהות של עופרת בגוף הילד בגיל הגן. חשיפה לעופרת נמצאת בצבעים בהם משתמש הילד לציור, ובבניינים ישנים.

למרות שגורם הרעילות אינו נפוץ כפי שהיה בעבר, ילדים המתגוררים בבתים ישנים, שבהם עדיין קיימת עופרת בצנרת, או שהם מציירים עם צבעים המכילים עופרת, עלולים להימצא בסיכון.

הפרעת קשב, סוכר ותוספי תזונה

מדענים מציעים שהפרעות קשב נגרמות כתוצאה מצריכת תוספי תזונה מזוקקים או מזונות מסוימים, או שתסמיני ההפרעה מחמירים כתוצאה מצריכת סוכר או תוספי תזונה מעובדים. בשנת 1982, המכון הלאומי לבריאות, ערך כנס מדעי שדן בנושא זה. נמצא כי הגבלות תזונתיות סייעו לחמישה אחוזים מהילדים עם הפרעות קשב, בעיקר לילדים צעירים הסובלים מאלרגיות למזון.

מחקר חדש יותר על השפעת הסוכר על ילדים, שימוש בסוכר ביום אחד וצריכת תחליפי סוכר בימים חלופיים, מבלי שההורים, צוות החינוך או הילדים ידעו באיזה חומר הילדים משתמשים, לא הראה השפעות משמעותיות של הסוכר על התנהגות או למידה.

תחליפי סוכר

במחקר אחר, ילדים עם חשד לרגישות לסוכר קיבלו אספרטיים כתחליף. למחצית מהאימהות לילדים אלו נאמר שהילדים מקבלים סוכר, ומחציתם קיבלו אספרטיים.

האימהות שחשבו שילדיהן קיבלו סוכר, דירגו את הילדים כהיפראקטיביים יותר מילדים אחרים, והעבירו ביקורת חמורה יותר על התנהגותם.

גורמים אפשריים אחרים להפרעת קשב

גורמים שונים אחרים הוצאו גם כאחראים להתפתחות הפרעה זו, כולל:

אך הראיות המדעיות לגורמים אלו אינן חד משמעיות, ונדרש מחקר נוסף כדי לקבוע אם הם תורמים להתפתחות הפרעת קשב.

Exit mobile version