לקויות למידה

טיפול קבוצתי לסובלים מהפרעות קשב וריכוז

טיפול קבוצתי - מסייע לסובלים מהפרעות קשב וריכוז!משפחות רבות מבקשות סיוע בהתמודדות עם אתגרים של הפרעות קשב וריכוז, המבולבלות לעיתים קרובות עם הפרעות קשב והיפראקטיביות (ADHD). השאלה המעסיקה בדרך כלל הורים היא האם לטפל באמצעות טיפול תרופתי, ורוב הרופאים מצביעים לעבר שפע התרופות הזמינות כיום. רוב התרופות עובדות די טוב ומסייעות לילד להתמקד, ובתי ספר מעודדים את השימוש בהן.

אך לטיפול התרופתי קיימות תופעות לוואי שיכולות להיות חמורות. המגוון הנרחב של התרופות והשיטות לטיפול עשוי להיות מבלבל. הורים רבים מודאגים מהעובדה כי בעוד שרוב התרופות שולטות בהתנהגות הילד, הן אינן תורמות מאומה לתמיכה במצב הנפשי, ולעיתים אף מעכבות את צמיחת הילד מבחינה רגשית ויכולתו לרכוש כלים להתמודדות עם המצב והתייחסות לאחרים.

ההחלטה אם לקיים או לא טיפול תרופתי היא חשובה, ומסגרת טיפול קבוצתי מסייעת להורים ללמוד כיצד לקבל את ההחלטה. אם מתברר כי הם בוחרים בתרופות, מטפלים מקצועיים מסייעים להם לקבל מרשם תקין. אך רוב המומחים לבריאות הנפש סבורים כי טיפול תרופתי לבדו אינו התשובה.

למי מתאים טיפול קבוצתי?

הטיפול הקבוצתי מסייע לילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, להתחיל ללמוד מי הם, והיכן הם ממוקמים בעולם. עבודת הקבוצה מתחילה באמצעות סיוע לילד לראות כי הוא מתקשה למעשה ביצירת מיקוד. המטפל יוצר סביבת קבוצה רמת משתתפים, בה הילד ומשפחתו יכולים לגלות את השפעתם על אחרים.

לדוגמה, באמצעות מגע עם הקבוצה, ילדים מתחילים לחוות את ההבדל בין התמקדות על אחרים לבין הימנעות מקשרים עם אחרים. המטפל מסייע להם להתחיל לשפר את מצבם באמצעות הענקת כלים המסייעים להם להתמודד עם עצמם.

לעיתים קרובות, ילדים מגיעים לתוצאות מדהימות במסגרת הטיפול הקבוצתי, וחווים את עצמם כ"יוצאים מכלל שליטה". לעיתים, כשהם מנסים להאט, הם חשים עצב או אפילו אבודים, כי תנועה מהירה היא כל מה שהם יודעים לעשות.

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לומדים להסדיר את התנהגותם במסגרת הקבוצה, מפתחים דרכי התנהגות חדשות, ומסופקים מהיכולת לשהות בחברת אחרים. הקבוצה מעניקה להם את ההזדמנות הזו. במסגרת הקבוצה, ילדים עוסקים בביצוע פעילויות יצירתיות, והם משתפים פעולה בדרכים המסייעות להם, בפעם הראשונה, לשהות בחברת אחרים. הם חווים את עצמם כיוצרים ומחזקים את נקודות החוזק שלהם, במקום לחוות את מוגבלויותיהם בלבד.

יתרונות הטיפול הקבוצתי

טיפול זה מאיץ את השינוי באופן משמעותי. התגלית כי קיימים אנשים אחרים החווים את אותם תסמינים ובעיות, גורם למשתתף ללמוד דרכים חדשות להתמודד עם הפרעת הקשב שלו. התמיכה והסיוע אותם הוא מקבל מהקבוצה, מקלה את תחושת הבדידות.

חברי הקבוצה מסייעים באמצעות שיקוף להתנהגות בעייתית חוזרת ונשנית המבוצעת מתוך מקום של חוסר מודעות. המשתתפים מציעים זה לזה רעיונות, מעניקים משובים לגבי פעילויות והתנהגויות, מביעים תמיכה ומעצימים זה את זה, ובעיקר מזדהים. מחקרים קובעים כי תחושת "המשפחתיות" המתפתחת בין אנשי הקבוצה, החולקים בעיות זהות, חשובה לתהליך הריפוי.

הטיפול הקבוצתי כולל, בין היתר, את היתרונות הבאים: המשתתפים מבינים כי הם אינם לבדם בעולם עם בעיותיהם; הם מתמלאים בתחושות תקווה; מפתחים כישורים חברתיים; מתעצמים באמצעות היכולת לסייע לאחרים; ועצם היכולת לקבל מקום לפרוק את התחושות, מוביל לשיפור המצב.

Exit mobile version