לקויות למידה

מהי לקות כתיבה?

לקויות בתחום הכתיבהלקויות הלמידה הנפוצות והשכיחות ביותר המוכרות כיום הן דיסלקציה, לקות למידה הבאה לידי ביטוי בקושי בקריאה ודיסגרפיה, לקות למידה הבאה לידי ביטוי בקשיים בכתיבה. למעשה, דיסגרפיה מהווה מעין הגדרת מטרייה תחתיה מסתתרת שורה ארוכה של הפרעות התפתחויות קוגניטיביות הבאות לידי ביטוי בכתיבה לקויה.

פעולת הכתיבה כרוכה בקיום של תהליך קוגניטיבי מורכב בן מספר שלבים. כל פגיעה בשלמות התהליך יכולה להוביל ללקות כתיבה מסוימת והסוג המסוים של הדיסגרפיה נקבע בהתאם לשלב הספציפי שנפגע בתהליך.

באופן כללי, לקות כתיבה באה לידי ביטוי בכתב יד בלתי קריא או קשה ומאתגר לקריאה, במאמץ רב שדרוש בשביל לכתוב וכן בריבוי של שגיאות כתיב. בנוסף לכך, בדרך כלל מדובר על שגיאות כתיב שאינן אופייניות גם בקרב אנשים הנוטים לכתוב עם שגיאות כתיב שאינם סובלים מההפרעה.

אילו סוגים של לקות כתיבה קיימים?

כיצד ניתן לטפל בלקות כתיבה?

הטיפול בלקות כתיבה משתנה בהתאם לסוג הלקות ממנה סובל המטופל. ברוב המקרים הטיפול יתבצע על ידי קלינאית תקשורת או מורה להוראה מתקנת ובמקרים בהם מקור הלקות בהפרעה מוטורית, ייתכן כי הטיפול יינתן על ידי מרפא בעיסוק.

במקרים מסוימים ייתכן שהטיפול יכלול גם התייחסות להתנהגויות שהושפעו מהלקות, לחיזוק התחום החברתי, להכוונה של המטופל להשתמש במילה הכתובה כאמצעי לגיטימי להבעה ויצירה ועוד.

הדבר החשוב ביותר שיש להבין בנוגע לטיפול בלקויות כתיבה הוא שמאחר וקיימות אטיולוגיות רבות ומגוונות ללקויות האלו, הרי שישנה חשיבות עליונה לאבחון הסוג הספציפי של הלקות ממנה סובל המטופל לפני שניגשים לטיפול.

Exit mobile version