לקויות למידה

8 מיתוסים על הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז, לא רק בילדים: כל המיתוסיםהפרעת קשב וריכוז (ADHD) משפיעה על מבוגרים רבים ובכל זאת סטריאוטיפים ומיתוסים נפוצים ממשיכים לאפיין הפרעה זו, החל מחקירת עצם קיומה של הפרעת קשב וריכוז, ועד להצנעת רצינותה. לא כל אחד מאיתנו סובל מהפרעת קשב וריכוז, גם אם אנו בטוחים שאנחנו כן סובלים מהבעיה. ריכזנו עבורכם מיתוסים נפוצים בל הנוגע להפרעות קשב וריכוז.

עם זאת, במידה וכן יש חשד שיש הפרעה כזו המשפיעה באופן ישיר על שגרת היום יום, יש לעבור אבחון מסודר ולא להסתמך כמובן, על הכתוב כאן.

1. תרופות ממריצות להפרעות קשב וריכוז מובילות להתמכרות

למעשה, לא קיימת שום ראיה לכך שנטילת תרופות ממריצות גורמת להתמכרות, שלא לדבר על כך שהן מפחיתות באופן משמעותי תסמינים מתישים. אנשים עם הפרעות אלו, הנוטלים תרופה ממריצה (קונצרטה, ריטלין, וויאנס שאושרה לאחרונה וכן הלאה), נוטים לסבול משיעור נמוך בהרבה של שימוש בסמים, בהשוואה לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז שלא נטלו את התרופה.

מחקר ארוך טווח חדש התבונן על הקשר בין שימוש מוקדם בתרופה ממריצה בקרב ילדים ובני נוער, לבין שימוש בסמים, אלכוהול או ניקוטין בבגרות המוקדמת, בקרב קבוצת גברים עם הפרעות קשב וריכוז. המדענים לא מצאו עלייה או ירידה בשימוש בסמים.

2. הפרעות קשב וריכוז הן לא עניין גדול

מיתוס זה אינו יכול להיות רחוק יותר מהאמת. אנשים עם הפרעות אלו בדרך כל מתקשים בכל תחומי חייהם, החל מקבלת אחריות משמעותית כמו בביצועים בעבודה, ועד למשימות פשוטות כמו לשלם חשבונות בזמן.

הפרעות אלו מקשות אף על מערכות יחסים. בנוסף, אחד המחקרים אף מוכיח כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז סובלים מרמות גבוהות יותר של כולסטרול בדם, ומתקשים בהתמודדות עם מגוון נרחב של תחומים הקשורים לאורח החיים.

3. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז צריכים פשוט להתאמץ יותר

עובדה: בעוד שהמאמץ חשוב להתגברות על מכשולים הנגרמים כתוצאה מהפרעות אלו, זה לא כל הסיפור. ניתן להשוות את הטעות של עבודה קשה בהפרעות אלו, לראייה לקויה. אף אחד לא יגיד לאדם שסובל מבעיות ראייה, שהוא צריך פשוט להתאמץ יותר כדי לראות טוב.

בנוסף, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז כבר ממילא מתאמצים יותר במהלך כל חייהם, אך אינם חווים הישגים משמעותיים למרות מאמציהם. מסיבה זו חשוב לטפל בהפרעות אלו עם שיטות טיפול ידידותיות ראויות הלוקחות בחשבון את הדרך בה המוח מעבד, או מתקשה לעבד מידע בהפרעות אלו.

4. הפרעת קשב וריכז אינה הפרעה אמיתית

זוהי הפרעה נפשית עם מרכיב ביולוגי חזק, העובר בתורשה, בדומה לרוב ההפרעות הנפשיות. לדוגמא, מחקרים זיהו בשנת 2009 מספר גנים הקשורים להפרעות קשב וריכוז, כגון גואן, וואנג, חן, יאנג וצ'אן, מחקר שנערך בשנת 2010 הוכיח כי ילדים עם הפרעות אלו נושאים מאות וריאציות גנטיות שלא נמצאו בקרב ילדים אחרים.

5. הפרעות קשב וריכוז מתרחשות בקרב ילדים בלבד

בניגוד לאמונה הרווחת, מרבית האנשים אינם מתגברים באורח פלא על הפרעה זו, אלא ממשיכים להיאבק עימה גם בבגרותם. למרות שהתסמינים נראים שונים, וההיפראקטיביות נוטה להיעלם, תסמיני חוסר הקשב עדיין קיימים וממשיכים להשבית מבוגרים הסובלים מהפרעות אלו. הם עדיין חשים תחושת חוסר מנוחה פנימית המתוארת כ"רצון להיות בתנועה פעילה".

6. כיום כל אחד סובל ממספר הפרעות קשב וריכוז

החברה של היום, המונעת על ידי טכנולוגיה, בהחלט גורמת לאנשים לתחושת הלם ונטייה להסחות דעת בקלות. אך מיתוס זה סוטה מהנושא ומומחים מבהירים כי ההבדל הוא שאנשים עם הפרעות קשב וריכוז משלמים מחיר גבוה הרבה יותר, ולעיתים קרובות בהרבה, מאנשים הסובלים מהסחות דעת קלות מידי פעם. יש לחשוב על זה כך: כל אחד חש חרדה ודיכאון בנקודה מסוימת בחייו, אך אין פירוש הדבר כי הוא מאובחן עם הפרעת חרדה, דיכאון או הפרעה דו קוטבית.

7. אנשים עם הפרעות קשב וריכוז אינם "רוצים" להתמקד בהשלמת משימות

זה לא עניין של רצון, אלא עניין של יכולת. זה לא שהם לא "רוצים" ללכת עד הסוף עם פרויקטים, אלא שאינם מסוגלים. זה לא שהם לא רוצים לעצור בסופרמרקט בדרך הביתה מהעבודה, הם פשוט שוכחים.

8. לאנשים עם הפרעות קשב וריכוז לא אכפת מההשלכות

השלכת ההפרעה אינן הבעיה, אלא עיבוד ההשלכות היא הבעיה. אנשים יודעים שעליהם לבצע פעולה באופן מסוים, אך מוחם מתקשה לקבל את זה ולדבוק בהתנהלות הנכונה של המשימה.

ראו גם:

אבחון דיסלקציה

Exit mobile version