לקויות למידה

התמודדות בעלי לקות למידה עם מבחן TOFEL

מבחןהחיים מזמנים לנו לא אחת סוגים שונים של מבחנים בהם עלינו לעמוד על מנת להשיג מטרות שונות. כדי לקבל תעודת בגרות ישנן בחינות הבגרות, כדי ללמוד באקדמיה עלינו לעבור את המבחן הפסיכומטרי, ללימודי מנהל עסקים קיים מבחן ה- G-MAT, וכן הלאה.

אנשים שרוצים להתקבל ללימודים בארה"ב, או למשרות מסוימות בארצות דוברות אנגלית, נתקלים במבחן נוסף העונה לשם TOFEL- Test of English as a Foreign language.

מטרת מבחן TOFEL

מבחן TOFEL  הוא מבחן ממוחשב בן 4 שעות המורכב מארבעה פרקים: פרק קריאה (בודק הבנה של השפה מקריאה), פרק שמיעה (בודק הבנה של השפה משמיעה), פרק שפה מדוברת (בודק את היכולת להתבטא בעל פה) ופרק כתיבה (בודק את היכולת להתבטא בכתב).

שני הפרקים הראשונים כוללים קריאה או שמיעה של טקסט, ולאחריו שאלות אמריקאיות (רבות ברירה). בפרק האחרון, על הנבדק להקליד טקסט באנגלית לתוך המחשב.

נקודות הקושי במבחן TOFEL

מטרתו של מבחן ה-TOFEL לערוך סינון על פי רמת השליטה בשפה האנגלית. לכן, הקושי של כל מי שאנגלית אינה שפת אימו, הוא להכיר את השפה, להרחיב את אוצר המילים, להבין היטב, לקרוא במהירות, ולדעת להתבטא באופן ברור, ללא שגיאות דקדוקיות.

בנוסף לקשיים הבסיסיים האלה, שחווים כל הניגשים לבחינה, אי אפשר להתעלם מאנשים הסובלים מקשיים נוספים, שאינם קשורים כלל לשפה האנגלית.

אנשים הסובלים מלקויות למידה שונות, ומהפרעות קשב וריכוז, עשויים למצוא את עצמם מתקשים בביצוע הבחינה, גם אם השפה האנגלית שגורה היטב בפיהם.

קשיים ספציפיים בהם עשויים להיתקל לקויי הלמידה

אורך הבחינה

כאמור, TOFEL  היא בחינה שנמשכת כ-4 שעות. אנשים הסובלים מהפרעות קשב עשויים להתקשות לשמור על רמה מספקת של ריכוז לאורך זמן זה, וכך הציון שלהם יפגע.

שאלות רבות ברירה

מספר השאלות הרב, עם תשובות שעשויות להיות קרובות ומבלבלות עשויות להקשות גם במקרה של הפרעות קשב, וגם במקרה של לקויות למידה אחרות.

הבנת הנקרא

הסובלים מלקות למידה בתחום הקריאה, יתקשו בביצוע המטלות הדורשות הבנה ויישום של טקסטים.

כתיבה

דיסגרפים עשויים להתקשות מאוד במשימה לכתוב. שגיאות הכתיב שלהם עשויות לנבוע מהלקות, ולא מחולשה בשפה האנגלית. בנוסף, ישנם לקוי למידה המתקשים דווקא בהקלדה לתוך מחשב.

מה ניתן לעשות?

למרבה המזל, מטרת המבחן היא באמת לבדוק את רמת האנגלית, ולכן לחברה הכותבת את המבחן אין עניין בהכשלה של בעלי לקויות למידה.

החברה, ETS, מאפשרת לאנשים הזקוקים להקלות על רקע של בעיות רפואיות או על רקע של לקויות למידה, לקבל הקלות כאלה.

יש לציין, שההקלות ניתנות בבחינה על פי חוק, על מנת למנוע אפליה של אנשים עם קשיים שונים, ולכן לא צריך להתבייש, ולהגיש את הבקשה על פי הצרכים המיוחדים של כל נבחן.

על מנת לקבל הקלות בבחינה, חייבים ליצור קשר עם החברה לפני ההרשמה לבחינה. הבחינות המותאמות נערכות רק במספר מוגבל של מרכזי בחינה, וכמובן שעל מנת לקבל את ההקלות המתאימות צריך לעמוד בדרישות של החברה.

הדרישה הבסיסית ביותר היא הצגת אבחון דידקטי או פסיכו-דידקטי עדכני המעיד על קיומן של לקויות למידה ספציפיות. על פי אבחון זה תקבע החברה את ההתאמות וההקלות שהנבחן יכול לקבל.

ההקלות האפשריות כוללת הקראה של ההוראות, או של הטקסטים כולם, סייע שכותב עבור הנבחן או מסמן עבורו את התשובות הנכונות, התאמות שונות של קטע השמיעה והדיבור, הארכת זמן בקטעים מסוימים או בבחינה כולה, ותוספת של הפסקות במהלך הבחינה.

Exit mobile version