אבחון הפרעת קשב וריכוז באמצעות NEBA

NEBA לאבחון הפרעות קשב וריכוזעד לפני 20 שנה בערך, כמעט אף אחד לא הכיר את התופעה שנקראת הפרעת קשב וריכוז. ילדים שהתקשו לשבת בכיתה, להתרכז, ללמוד, נחשבו לילדים "מופרעים", "שאינם ממצים את הפוטנציאל שלהם", "שלא רוצים ללמוד".

כשההפרעה נהפכה למוכרת יותר, החלו להכיר בצורך של הילדים בסביבה מותאמת, בסיוע תרופות ובסיוע פדגוגי על מנת שיוכלו פיזית להיות תלמידים כפי שהיו רוצים להיות.

בשנים האחרונות אחוזי האבחון של הפרעת קשב וריכוז (ADHD) עלו מאוד. האבחון הנכון מאפשר לתלמידים לקבל הקלות וסיוע, ולכן הוא חשוב מאוד. ובכל זאת, עד היום בעצם לא הייתה שיטה חד משמעית לאבחון הפרעת הקשב.

האבחון נעשה מתוך התרשמות של הורים ומורים שהפנו את הילד לאבחון פסיכו-דידקטי, ובהמשך לנוירולוג או רופא ילדים שערך התרשמות משלו. הבדיקה האובייקטיבית ביותר היתה בחינת TOVA – פעולה משעממת שהילד נדרש לעשות מול מחשב ללא השפעה תרופתית ותחת השפעה של תרופה המעלה את הקשב (ריטלין), ואם נמצא הבדל בתפקוד, הניחו שקיימת הפרעת קשב.

מכשיר חדש לאבחון

לאחרונה, אושר לשימוש בארה"ב (על ידי מנהל התרופות האמריקאי- FDA) מכשיר חדש המסוגל לאבחן ADHD בצורה אובייקטיבית על ידי מדידה של גלי מח. המכשיר נקרא NEBA.

למעשה, הפרעת קשב וריכוז נגרמת כתוצאה מירידה בפעילות דופמינרגית באיזורים מסוימים של המח. מכיוון שמדובר בהפרעה נוירולוגית בעלת מאפיינים אורגניים  טהורים, הייתה זו רק שאלה של זמן עד שתמצא הדרך למדוד את אותה פעילות פגועה.

איך מתקיימת הבדיקה?

ה-NEBA הוא מכשיר הדומה למכשיר ה-EEG. מספר רב של אלקטרודות מחובר לקרקפת של הילד (באמצעות מדבקות, כמובן, ללא כאב), והמכשיר קולט את גלי המח במשך 20 דקות בערך.

המכשיר מבצע חישובים מורכבים ביחס לאורך והתדירות של גלי ביטא ותטא. התוצאות מושוות לדפוסי הגלים המאפיינים ילדים שאינם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, וכך ניתן לראות האם ישנה חריגה המעידה על קיום ההפרעה.

יתרונות ה-NEBA

היתרון הברור של השימוש במכשיר החדש הוא היעילות והאובייקטיביות שלו. תוך 20 דקות של בדיקה, ניתן לקבל תמונה מדויקת למדי של ההתרחשויות בתוך מוחו של הנבדק, ולתת הערכה מהימנה לגבי קיומה או אי קיומה של הפרעת קשב.

בניגוד לבדיקות אחרות, אף ילד לא מסוגל לזייף פעילות של גלי מח, ולכן מהימנות הבדיקה גבוהה. על ידי שימוש בבדיקה אובייקטיבית, יתכן וירד מספר האבחנות השגויות, כך שרק מי שבאמת זקוק לסיוע והטיפול התרופתי יטול אותו. כמו כן, ירד מספר הילדים שאבחנתם אינה ברורה, וגם הם יקבלו טיפול במידת הצורך.

חסרונות ה-NEBA

ה-NEBA  הוא מכשיר קר, שאינו לוקח שיקולים נוספים מעבר לתמונה המוחית אותה הוא קולט ומעבד. אבחון של ADHD לא יכול להיעשות על ידי מכונה בלבד, ולכן גם כאשר יכנס לשימוש מסיבי יותר, עדיין יהיה צורך בהערכה פדגוגית, חינוכית, רפואית ופסיכולוגית על מנת לאבחן את הילד כראוי ולהעניק לו את הטיפול המתאים לו ביותר.

כמו כן, חשוב לציין שהשימוש ב-NEBA עשוי להיות יקר יותר מאשר בכלי האבחון המקובלים כיום, וכי הצורך להפעלת המכשיר על ידי רופא במרכז רפואי עשוי להפוך את זמני ההמתנה לאבחון לארוכים יותר וזמינים פחות לציבור הרחב.

אמנם ה-NEBA אושר לשימוש על ידי ה-FDA (המשמעות העיקרית של האישור הוא שאין סכנה בשימוש במכשיר), אך עדיין יש מקום למחקר ובדיקה לגבי מהימנותו בשטח, לגבי יכולתו לזהות הפרעות קשב וריכוז ברמות שונות, ואת השפעתו הן על תהליך האבחון והן על התהליכים הטיפוליים המותאמים לילדים.

ראו גם:

זיהוי הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים בגילאי גן

דילוג לתוכן