אבחון פסיכודידקטי של קשב וריכוז

אחון פסיכודידקטיהורים רבים עומדים חסרי אונים מול המצב בו החכמה, התבונה והסקרנות של ילדם אינן מתורגמות להישגיו ובכלל להתנהלותו בבית הספר.

הילד מתקשה בהכנת השיעורים, גם אם מדובר במשימות שנראות לכאורה פשוטות, מתחיל לצבור פער בקריאה או בכתיבה ומאוחר יותר גם נכשל במבחנים.

מהו אבחון פסיכודידקטי?

אבחון פסיכודידקטי משלב בין אבחון לקויות למידה לסוגיהן כמו דיסלקציה – לקות בקריאה, דיסגרפיה – לקות בכתיבה או דיסקלקוליה – לקות למידה במתמטיקה. בנוסף לחלק הדידקטי, ישנו גם אבחון התנהגותי הבא לאתר קשיים רגשיים או קשיים התנהגותיים הגורמים למצוקה אצל הילד ובאים לידי ביטוי גם בהתנהלותו בבית הספר.

אבחון פסיכודידקטי נערך מגיל שש במכון המיועד לכך. לא כל אבחון פסיכודידקטי כולל בתוכו את המרכיב של הפרעת קשב, על מנת שיכלול הפרעת קשב יש לבצע אבחון מיוחד הכולל מרכיב זה בתוכו.

מה כולל אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי יכול להתבצע בשתי דרכים: באבחון אשר נעשה על ידי פסיכולוג שהוכשר לערוך גם אבחון דידקטי או כאשר האבחון דידקטי וההערכה הפסיכולוגית נערכים על ידי בעלי מקצוע המתמחים כל אחד בתחומו ותוצאותיהם מוצלבות ומתחברות לכדי אבחון אחד.

אבחון פסיכודידקטי כולל מבחן אינטיליגנציה על מנת להעריך את יכולותיו הקוגניטיביות של הנבדק, מבחן בו מתבצעת הערכה בתפקוד וההישגים בתחומי הלימוד השונים: קריאה, כתיבה וכתיב, הבנת הנקרא, חשבון, תהליכי זיכרון, התארגנות ולקויות למידה. חלק מתהליך האבחון מתמקד גם בלקויות קשב וריכוז. המבחן הפסיכולוגי מתמקד בתפקודו הרגשי של הילד ועושה שימוש בעיקר במבחנים השלכתיים.

שלבי האבחון הפסיכודידקטי

לאבחון הפסיכודידקטי מספר שלבים, כולל שלבים מקדימים לאבחון עצמו שמטרתם לבצע את האבחון בצורה המדויקת ביותר ולהתייחס לנקודות הרגישות כפי שהן באות לידי ביטוי בחיי הילד. השלב הראשון הוא שאלונים שעל הורי הילד ומוריו למלא. כשמדובר על תלמידים בחטיבה והתיכון גם הם עצמם נדרשים למלא שאלון.

בשלב השני ישנה שיחה עם פסיכולוגית לקבלת תמונה מקיפה על הילד. שלב שלישי הוא אבחון  פסיכולוגי הנמשך כשעתיים לבדיקת מצב רגשי וקוגניטיבי. שלב רביעי הוא האבחון הדידקטי הנמשך כארבע שעות ובו נבחן התפקוד הלימודי. בשלב הבא ישנו מפגש בין הבוחנים השונים וגיבוש מסקנות והמלצות.

בשלב השישי תתקיים שיחה עם ההורים לקבלת ממצאי האבחון, המסקנות וההמלצות ליישום, הן עבור ההורים והן עבור מסגרת הלימודים, כולל התאמות לימודיות במקרה הצורך, הוראה מתקנת או הפניה להמשך אבחון או טיפול במידה ונדרש.

חשיבותו אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי יכול לקבוע לכאן או לכאן את חוויית הלימוד של הילד בבית הספר, הישגיו, ומכאן גם את דימויו העצמי. בית הספר היא המסגרת המרכזית בה נמצא הילד ומעצבת אותו במידה רבה, לא רק מבחינה לימודית אלא גם מבחינה רגשית וחברתית. לכן, אם מתעוררים קשיים חשוב לאבחן אותם.

בעקבות אבחון פסיכודידקטי יכולה להינתן המלצה לשילוב או הוראה מתקנת שיכולים לעשות פלאים בתהליך הלימוד ובהישגים, יכולה להינתן המלצה להתאמות בבחינות הבגרות שישפיעו ללא ספק על הציון ותחושת הילד. האבחון הפסיכודידקטי עושה סדר ומסייע להבין את מקור הקושי – האם זהו קושי רגשי, שפתי, זיכרון ועוד, ונותן כלים ועזרה מתאימה.

דילוג לתוכן