טיפול בליקויי למידה בכל הגילאים

טיפוללקויות למידה הן קשיים ברכישת מיומנויות למידה, שנובעות מבעיה נוירולוגית במוח. לקויות הלמידה מתבטאות בהפרעות קוגנטיביות שונות כמו:

  • קשיי התמצאות

למרות שביטויי ההפרעה הם קוגנטיביים, אין מדובר בפיגור שכלי ולמעשה רמת האינטיליגנציה של לקויי הלמידה היא לרוב גבוהה מהרגיל.

אבחון מוקדם של לקויות למידה
הפך מקובל רק בעשר או בעשרים שנה האחרונות, ומאז ישנה הצפה של מטפלים, שיטות, ארגונים ושאר גורמים המציעים את עזרתם, ביניהם גם לא מעט שרלטנים.

לכן חשוב לבחון את המקצועיות של נותן השירות ועם התחלת טיפול כלשהו להיות עירניים לשינויים חיוביים או שליליים ברמת הביצועים ובמצב הרגשי.

טיפול בילדים בגיל הגן

פעמים רבות ליקויי למידה מאובחנים עוד לפני הלימוד האקדמי – ילדים שלא מתרכזים בפעילויות, שלא מסוגלים לשבת בשעת סיפור, שמראים תנועתיות יתר ומתקשים בפעילויות מונוטוניות. אותם ילדים זקוקים להכוונה מיוחדת, הן מבחינה רגשית והן מבחינה קוגנטיבית.

טיפול בילדים על בעיות ליקויי למידה ייעשה בכמה דרכים:

  • שיטת טומטיס – משפרת את מיומנויות ההקשבה (שאינן נובעות מליקוי שמיעתי) באמצעות הגברת הרגישות של מערכת העצבים המרכזית לגירויים צליליים.

טיפול בילדים בגיל בית ספר

ילדים הסובלים מליקויי למידה נתקלים בקשיים בעיקר בתוך מערכת החינוך: קושי לשבת זמן ארוך בכתה ולשמור על שקט, קושי בארגון ובניהול זמן, קושי בעמידה במטלות וכמובן קשיים ספציפיים בקריאה, כתיבה, חשבון ועוד.

הקשיים הלימודיים איתם הילדים מתמודדים עלולים להביא לפגיעה בבטחון העצמי ולקשיים חברתיים ורגשיים. לפיכך חשוב לגשת לאבחון דרך יועצת בית הספר, ולפנות לטיפול מתאים.

בין הטיפולים:

  • טיפול התנהגותי – נתינת תגמול חיובי או שלילי על התנהגויות, מה שמביא להתקבעות התנהגויות רצויות והכחדת התנהגויות שליליות. השיטה מיועדת להקניית דפוסי סדר וארגון וכן מיומנויות חברתיות.
  • סדנת מיומנויות חברתיות – מיועדת לילדים לקויי למידה שסובלים מחוסר בטחון, רגזנות, קושי לעמוד בכללים החברתיים. הסדנה מלמדת כישורים כמו שליטה עצמית, סבלנות, דחיית סיפוקים, ועוד התנהגויות הדרושות להסתגלות חברתית בגיל בית הספר. חברת הילדים מאפשרת התנסות ולמידה משותפת.

טיפול במבוגרים

לקויות הלמידה לא נעלמות עם היציאה ממערכת החינוך. הן ממשיכות ללוות אותנו במסגרות אקדמאיות ותעסוקתיות. רבים מלקויי הלמידה בוחרים לעבוד בתחומים שמשתמשים בנקודות החוזק שלהם, למשל תחומי ההפקה והתקשורת שדורשים חלוקת קשב גבוהה, או עבודות שנעשות מחוץ לבית ודורשות גמישות ומעבר ממקום למקום. אבל בכל עבודה עלולים לצוץ קשיים שמקורם בליקויי הלמידה וצריך להתמודד איתם בצורה מועילה.

  • קבוצות העצמה למבוגרים לקויי למידה – מסייעות להבנת הקשיים הכרוכים בלקויות הלמידה וקבלת כלים להתמודדות עם הבעיות הקשורות בתחומים שונים בחיים כמו קריירה, משפחה, ניהול זמן ועוד.
  • ייעוץ קריירה- לפעמים מבוגרים הסובלים מלקויי למידה מתקשים לבחור בנתיב שיתאים לצרכים וליכולות הייחודיים להם. ישנם גם כאלה המתקשים במיוחד בקבלת החלטות, כך ששיחת הכוונה עם יועץ קריירה יכולה לסייע להם רבות.
  • סדנת אסטרטגיות למידה- למבוגרים הסובלים מליקויי למידה ופונים ללימודי פסיכומטרי או לימודים אקדמאיים יש לעתים צורך להכיר ולאמץ אסטרטגיות למידה ייחודיות: טכניקות של ניהול זמן, סיכום חומר, קריאה יעילה, טכניקות זכרון ועוד.

דילוג לתוכן