איך הפרעת קשב משפיעה על בעיות חברתיות?

בעיות חברתיות בהפרעת קשבלילדים הסובלים מהפרעת קשב, ההתמודדות המורכבת ביותר היא האתגרים החברתיים הנגרמים כתוצאה מההפרעה. אך למרות שזוהי אחת הבעיות הנפוצות מהן סובלים ילדים עם ההפרעה, מעט מאוד ידוע על מגוון הבעיות החברתיות מהן סובלים הילדים, וכיצד להתמודד.

נדחה וחסר חברים: האתגרים החברתיים של ילדים עם הפרעת קשב

מדענים מדווחים שלמעלה ממחצית מהילדים עם ADD אינם מתחברים בקלות לבני גילם. משמעות נתון זה היא שכשחוקרים מבקשים מהילדים להצביע בחשאי על חבריהם ללימודים, אותם הם אוהבים ביותר, ועל הילדים אותם הם אוהבים פחות, ילדים עם הפרעת קשב משתמשים בביטויים כגון "סלידה".

ל-56% מהילדים עם הפרעת קשב אין חברויות הדדיות. נתון זה גבוה כמעט פי שניים ממספר הילדים ללא ההפרעה, הסובלים מבעיות חברתיות. גם כשלילדים עם ADD יש חברים, חברויות אלו נוטות להיות באיכות נמוכה יותר ופחות יציבות מאלו של ילדים ללא ההפרעה.

בעיות חברתיות בהפרעת קשב: אחד מתוך ארבעה

מחקר ארוך טווח מצא כי במהלך תקופה של חצי שנה, אחד מתוך ארבעה ילדים עם הפרעת קשב, איבד את חבריו, בעוד שרק אחד מתוך עשרה ילדים ללא ההפרעה, איבד חברויות.

בהתאם לדירוג ההורים, המורים והמשקיפים, נמצא שלילדים עם ADD יש כישורים חברתיים ירודים יותר מאשר ילדים אחרים. מחקרים ניסויים מראים שילדים עם היפראקטיביות או העדר תשומת לב בהפרעת קשב, עלולים לחוות דחייה תוך שעות ספורות ממפגש עם ילדים שאינם מוכרים להם.

מיומנויות חברתיות של ילדים עם הפרעת קשב

מה גורם לילדים עם הפרעות אלו לסבול מדחיות חברתיות כה רציניות? הפעילות ללא הפסקה, והתנהגות אימפולסיבית ותוקפנות תכופה יותר של ילדים עם ADD, הם מקורות מובהקים של מטרד לחבריהם. הם נוטים להתווכח ולהתחיל קרבות יותר מאשר ילדים אחרים. ילדים עם הפרעה זו עשויים להפגין חוסר עניין באחרים, ולבצע שגיאות חברתיות בשל חוסר המודעות לרגשות אחרים או קושי בהתמודדות עם רגשותיהם.

מדענים צפו בהתנהגות ילדים בגילאי שבע עד 13 עם הפרעת קשב, והשוו את התצפיות בין הילדים, תוך כדי משחקים תחרותיים ומשותפים עם חברים בהתאם לבחירתם. בהשוואה לילדים אחרים, במהלך המשחקים התחרותיים, הילדים שסבלו מהפרעת קשב, נטו יותר לשבור כללים ולפעול בצורה שתלטנית. במהלך המשחק המשותף, הם העירו יותר הערות לשינוי כללי המשחק.

התמקדות בצד הבהיר – ההיבטים החיוביים של ילדים עם הפרעת קשב כוללים יצירתיות מוגברת וגישה נלהבת להשגת מטרותיהם. האנרגיה שלהם יכולה להשפיע על ילדים אחרים, וקפיצותיהם המהירות מנושא לנושא, עשויות להיות משעשעות או אפילו מעוררות מחשבה. כדי לסייע לילדים אלו לנווט בעולם החברתי, יש לטפל במחסומים הפרטניים המונעים מהם להתחבר עם בני גילם.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

האם יש באמת קשר בין יצירתיות ו-ADD? החלטנו לבדוק

דילוג לתוכן