מהי היפראקטיביות?

היפראקטיביותהתנהגות היפראקטיבית אצל ילד עשויה להעיד על הפרעת קשב וריכוז (ADHD). ילדים עם הפרעות אלו מתקשים במתן תשומת לב למשימות ואינם מסוגלים לשבת בשקט.

הם עשויים אף להיות אימפולסיביים, כלומר, לפעול מבלי לחשוב על התוצאות, ומצבים אלו עלולים לגרום לבעיות כגון פגיעות.

חלק מהילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עשויים להתקשות בלימודים, וחלקם מתקשים להתחבר עם ילדים בגילם. אלו הן הפרעות מולדות, ולילד יש סיכוי גדול יותר להיוולד עימן אם יש לו קרוב משפחה עם ההפרעות.

סימני היפראקטיביות

תסמונת ליקויי קשב, ריכוז והיפראקטיביות משפיעה על ילדים באופנים שונים. רוב הילדים עם ההפרעות מתקשים בריכוז ותשומת לב. חלקם מתקשים אף לשבת בשקט בכיתה ולהמתין לתורם. הם עלולים לצעוק את התשובות לפני שלילדים אחרים יש סיכוי להרים את ידיהם.

הם עלולים לאבד חפצים ומתקשים לסיים מטלות. הם עשויים להתנועע בכיסאותיהם, להסתובב הרבה, לדבר יותר מדי או להפריע לשיחות של אחרים. חשוב לזכור שכל ילד מתנהג כך מדי פעם, גם אם אינו סובל מהיפראקטיביות. אך ילדים הסובלים מהבעיה מתנהגים כך רוב או כל הזמן. ובעיות אלו גורמות להם לבעיות בבית ובבית הספר.

הם עשויים להיות מודאגים, מתוסכלים, כועסים ועצובים. אך הילדים וההורים צריכים להבין שהיפראקטיביות היא בעיה רפואית בה ניתן לטפל.

כשהרופא קובע שמדובר בהיפראקטיביות

כשההורים והמורים מבחינים בתסמינים המעידים על היפראקטיביות, הצעד הראשון הוא התייעצות עם הרופא. לאחר האבחון, הרופא יכול להפנות את הילד להערכה פסיכולוגית, פסיכיאטר או רופא ילדים התנהגותי.

אלו הם מומחים אשר מיומנים לטיפול בילדים עם בעיות קשב וריכוז וסוגי בעיות התנהגותיות אחרות. חלק מתפקיד הרופא הוא לבדוק נוכחות הפרעות נלוות אחרות שנראות כמו הפרעות קשב וריכוז, אך כרוכות בסוגי טיפולים אחרים.

תרופות להיפראקטיביות

תרופות רבות ושונות זמינות להפרעה זו. הן אינן מרפאות את ההפרעה, אך מסייעות לשלוט על התסמינים, ומסייעות לילד להתנהג טוב יותר. הרפואה יכולה לסייע לילד לשים לב, להתמקד טוב יותר ולהיות פחות היפראקטיבי.

ילדים רבים לוקחים את התרופה רק לפני הלימודים, אך לעתים עליהם ללכת לאחות בית הספר באמצע יום הלימודים לקבלת תרופות. התרופות זמינות כנוזל, גלולות, כמוסות ואפילו מדבקה. הרופא וההורים מחליטים על סוג התרופה המתאימה ביותר לילד.

טיפול פסיכולוגי

ילדים עם היפראקטיביות זקוקים לטיפול מקיף יותר מאשר תרופות בלבד. הם זקוקים לסיוע כדי ללמוד איך לשנות את האופן בו הם פועלים. חלקם עשויים אף להזדקק לסיוע בהתמודדות עם תחושות הכעס, העצב והדאגה.

פסיכולוג או יועץ יכול לסייע. הוא עובד עם הילד וההורים להרכבת תכנית, ומצייד אותם ברעיונות לביצוע שינויים מועילים בבית. במידת הצורך, הוא יכול לסייע לילדים ללמוד לבנות חברויות טובות יותר.

טיפולי הרפיה וטיפולים התנהגותיים

מטפלים המיומנים בשיטות טיפול טבעיות מדריכים את הילדים להתנהגות רגועה לפרקי זמן ארוכים באמצעות ביצוע תרגילי נשימות עמוקות והרגעת קבוצות שרירים שונות. טיפול התנהגותי מלמד ילדים והורים להציב מטרות, ומשתמש בפרסים על מנת לסייע לילדים להגיע למטרות אלו.

מורים יכולים גם לתגמל ילדים עם היפראקטיביות כשהם מלמדים אותם הרגלי שליטה טובה, כגון היכולת לשבת בשקט במהלך השיעורים בכיתה. הורים יכולים להציע תגמולים בבית כשהילד מצליח לסגל תשומת לב, להשלים מטלות או לעקוב אחר משימות.

המורים צריכים לדעת על ילד שסובל מהיפראקטיביות

למה? כי כך הילד יכול לקבל סיוע נוסף בבית הספר, במידת הצורך. הנהלת בית הספר עשויה להגדיר תכנית כך שההתנהלות במהלך יום הלימודים תעבור באופן חלק יותר, כגון להקצות לילד מקום שקט יותר לביצוע מבחן, או זמן נוסף יותר על מנת להשלים מטלה.

ילדים עם היפראקטיביות יכולים לחיות חיים נורמליים ומאושרים. המפתח להצלחה הוא תכנית פעולה מקיפה וצוות מקצועי. מי בצוות? הילד, ההורים, המורים, המטפל והרופא, שכולם עובדים יחד להשגת אותה מטרה.

דילוג לתוכן