מסגרות חינוך מיוחד להפרעות ליקויי קשב

מסגרות חינוך מיוחד לליקויי קשבכמעט בכל כיתה ישנו ילד אחד לפחות שסובל מהפרעת קשב וריכוז, לעתים כזו הכוללת גם היפראקטיביות. כ- 5% מהילדים לוקים בהפרעה ברמה כזו או אחרת ואצל כל ילד מתבטאת ההפרעה בדרך אחרת כשמתלווים אליה גם גורמים רגשיים וסביבתיים וחברתיים.

רוב הילדים הסובלים מליקויי קשב לומדים בכיתות רגילות אך ישנם כאלה הלומדים במסגרות ייחודיות בחינוך הרגיל או שייכים לחינוך המיוחד. אילו מסגרות ישנן ואיך מגיעים לכל אחת מהן?

כיתות מב"ר אתג"ר

כיתות מב"ר אתג"ר מיועדות לתלמידי תיכון. זהו מסלול תלת שנתי לכיתות י' עד י"ב. מטרת התכנית היא להגדיל את מספר הזכאים לתעודת בגרות מלאה והיא מיועדת לתלמידים שללא תמיכה יתקשו להגיע לכך. כיתת מב"ר כוללת עד 25 תלמידים ובמסגרת זו לומדים התלמידים רק חלק מהמקצועות כמו היסטוריה, אזרחות, תנ"ך, מתמטיקה, ספרות ולשון.

מקצועות אחרים כמו אנגלית או מקצועות בחירה הם לומדים ללא הפרדה מתלמידי השכבה. התלמידים מקבלים עזרה ותמיכה במהלך השיעורים ואחריהם. בשל הביקוש הרב, הקריטריונים לקבלה לכיתת מב"ר הם יכולת להגיע לבגרות, מוטיבציה והיעדר בעיות משמעת. לכן, כנראה שלא תתאים לסובלים מהפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD).

כיתות חינוך מיוחד בתוך החינוך הרגיל

בחלק מבתי הספר ובחלק משכבות הלימוד ישנה גם כיתת חינוך מיוחד אחת או יותר. בכיתות אלה ישנן עד 14 תלמידים בעלי לקויות למידה עם בסיס משותף רחב ככל האפשר, כשחלקם גם סובלים מהפרעת קשב וריכוז. מחנכת כיתות אלה היא מורה שעברה הכשרה ללימוד במסגרות החינוך המיוחד. ללימוד בכיתה כזו ישנו יתרון בכך שמצד אחד הילד לומד ומתפקד בסביבה רגילה, במסגרת החינוכית בה לומדים רבים מהילדים המוכרים לו מהשכונה או הבניין בו הוא גר.

חלק מהילדים אף משתלבים בחלק מהשיעורים או בפעילויות בכיתה רגילה, אך מצד שני קשייו וצרכיו המיוחדים של התלמיד מקבלים התייחסות מתאימה ומטופלים, זאת בניגוד לכיתה רגילה בה קשייו היו נתקלים בעזרה חלקית מאוד ולעתים גם אנטגוניזם או חוסר הכלה של המצב.

בתי ספר לחינוך מיוחד

כאשר הפרעת הקשב היא חמורה וכוללת גם בעיות רגשיות וחברתיות שהחינוך הרגיל אינו יכול להתמודד איתן יופנה הילד למסגרות החינוך המיוחד של משרד החינוך. על מנת להשתלב במסגרת חינוך מיוחד אמור הילד לעבור ועדת השמה. אפשרות נוספת היא שילובו של הילד בבתי ספר פרטיים לחינוך מיוחד המוכרים על ידי משרד החינוך (מוכש"ר).

בתי ספר אלה מתאימים במיוחד לתלמידים בעלי הפרעות קשב או לקויות למידה קשות אשר הפוטנציאל והאינטליגנציה שלהם מתאימים להתמודדות עם בחינות הבגרות והם מוכוונים לזכאות לתעודת בגרות. בתי ספר אלה מקבלים פעמים רבות תלמידים שנשרו והם מהווים עבורם מסגרת שעונה על צורכיהם.

מסגרת בלתי פורמלית – פעילות אגודת ניצ"ן

אגודת ניצ"ן היא האגודה המרכזית הנותנת מענה לסובלים מלקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז וקשיי הסתגלות ותפקוד. האגודה נותנת מענה לילדים מגיל הגן, דרך ילדים גדולים יותר ומתבגרים ועד סטודנטים ואנשים בוגרים. היא מסייעת בשלבי האבחון וגם בשלבי הטיפול ומהווה מסגרת תומכת לכל הסובלים מההפרעה.

במסגרת האגודה מועברות מגוון רחב של פעילויות כמו סדנת מוכנות לכיתה א', הפעלת צהרונים מיוחדים, ארגון חוגים בתחומים שונים ולגילאים שונים, ביצוע פרוייקטים בקהילה המאפשרים לחברים באגודה לחוש מעורבות קהילתית ולתרום, סדנת העצמה לצעירים, קבוצת לימוד להכנה למבחן הפסיכומטרי. אגודת ניצ"ן נותנת מענה להורים מבולבלים שמתקשים להתמודד עם ההפרעה המורכבת ולמצוא את האיזון שבין קבלה ועידוד לבין הצבת גבולות ומסגרת.

דילוג לתוכן