מבחן טובה

מבחן טובההפרעת קשב וריכוז היא הפרעה המלווה אדם לאורך כל חייו ולכן חשוב לאבחן אותה בגיל מוקדם.

ככל שאדם מאובחן מוקדם יותר כך הוא חי לצידה של ההפרעה בצורה טובה יותר ואפילו לומד להשתמש ביתרונות שלה (כמו התמודדות טובה עם גירויים רבים).

נמצא במחקרים כי אנשים שאובחנו כלוקים בהפרעת קשב וריכוז וקיבלו את הכלים המתאימים והטיפול המתאים טיפסו בסולם ההצלחה בחיים והגיעו להישגים יפים ואילו כאלה שלא אובחנו הגיעו גם למצב מדורדר ופשע. אחת הדרכים המקובלות היום לאבחון הפרעת קשב וריכוז היא מבחן TOVA. מהו המבחן ומה הוא כולל?

מהו מבחן TOVA

מבחן TOVA, שהוא קיצור של Test of Variables of Attention הוא מבחן תפקוד מתמשך- CPT- Continuous performance test. מבחן זה מעריך את מרכיב הקשב באופן אובייקטיבי באמצעות מתן משימה חדגונית ומשעממת יחסית לאורך זמן אותה אמור הנבחן לבצע. המשימה כוללת תגובה לגירוי מסוים תוך התעלמות מגירוי אחר הניתן גם הוא במקביל. מבחן TOVA נחשב למבחן ותיק. אחד היתרונות שלו הוא שאינו דורש ידע מוקדם בשפה או חשבון.

יתרון שני הוא יכולת אבחון טובה של הסובלים מהפרעה כלשהי ברמה של 80%, של הסובלים מהפרעת קשב וריכוז – יכולת אבחון של 85%, ובבדיקת היעילות התרופתית לנבדק יכולת אבחון של 90%. פעמים רבות נעשה המבחן להערכת יעילותה של תרופה כמו ריטלין לילד מעבר לאבחון ההפרעה.

מהלך מבחן טובה

הבדיקה מתקיימת החל מגיל שש, אך ניתן לקיים אותה אם כך הומלץ גם בגיל ארבע או חמש. היא מתקיימת בשני חלקים, בגילאי שש ומעלה, כל חלק נמשך כ- 21 דקות. לפני כן מתקיים אימון של מספר דקות. כשהנבחן בגיל ארבע או חמש, כל חלק נמשך כעשר דקות וישנו גם אימון קצר.

במהלך הבדיקה יושב הנבדק מול צג מחשב. הגירוי אליו הוא אמור להגיב הוא ריבוע לבן. הוא צריך ללחוץ על הכפתור כאשר מופיע הריבוע מעל נקודה המופיעה על הצג ולא ללחוץ כאשר הוא מופיע מתחת לנקודה. במהלך המבדק נספרים ונבדקים בין היתר מדדים אלה:

  • מספר הלחיצות המיותרות שנלחצו – כלומר כאשר הופיע הגירוי הלא מתאים והנבדק לחץ, ומספר הפעמים בהן לא לחץ הנבדק על הכפתור כשהופיע הגירוי המתאים.
  • זמן התגובה והאם ישנה עקביות במהירות התגובה – אחד מתסמיני הפרעת קשב וריכוז הוא חוסר עקביות במהירות התגובה. לעתים התגובות מהירות ולעתים אטיות יותר, במיוחד כשהילד סובל אף מהפרעת אימפולסיביות. אופן ביצוע המטלה והקפדה על הכללים גם לאורך זמן.

המלצות לביצוע מבחן T.O.V.A

את מבחן TOVA ניתן לעבור כמבדק בפני עצמו או כחלק מאבחון רחב יותר בו הוא משמש כאחד הכלים לאבחון. רצוי לעבור את המבחן כחלק מאבחון רחב יותר ולא בפני עצמו. ביצוע מבחנים שונים באופן נקודתי יכול לעורר מילד אנטגוניזם בשלב מסוים, במיוחד כשמדובר על מבחנים הנערכים במקומות שונים.

כאשר המבחן נערך כחלק מתהליך, כל חלקי האבחון נערכים במקום אחד, מה שנותן לילד ביטחון רב יותר ושיתוף פעולה עם התהליך. בנוסף, רוב המכונים לא מסכימים להסתמך על תוצאות מבחן שלא נעשה אצלם והדבר עלול לגרום לכפילות מבדקים.

לסיכום, מבחן TOVA הוא מבחן מסוג CPT – מבחן תפקוד מתמשך. זהו מבחן פשוט אותו יכול לבצע גם ילד לפני שהוא מאובחן עם לקויות קשב כשהוא מגיע לבית הספר היסודי והוא אינו דורש ידע קודם. זהו מבחן ותיק אך נחשב למהימן הן באבחון הפרעה באופן כללי, הן באבחון הפרעת קשב וריכוז והן בניבוי יעילותה של תרופה לטיפול בהפרעה.

דילוג לתוכן