מבחן ממוחשב חדש מציע אבחון מהיר ללקויות קשב

מבחן ממוחשב ללקויות קשבהפרעות קשב וריכוז הן הפרעות המוכרות היום היטב ולא מעט ילדים מתגלים כלוקים בהפרעות קשב וריכוז, לעתים כאלה הכוללות גם היפראקטיביות.

ממחקרים נמצא כי ילדים המאובחנים עם לקויות קשב ומקבלים טיפול תרופתי מתאים וכלים להתמודדות עם האתגר הגדול שילווה אותם שנים קדימה – מסגרת בית הספר, לומדים לנצל את יכולותיהם, להתמודד עם קשיים ולבנות את עצמם כאנשים מצליחים.

לאבחון הפרעות קשב וריכוז עומדים לרשות המאבחנים מספר כלים, ביניהם מבחנים ממוחשבים. אילו מבחנים ממוחשבים ישנם?

מבחני תפקוד מתמשך

המבחנים הממוחשבים השונים שייכים לקבוצת מבחנים הנקראת מבחני תפקוד מתמשך או CPT. במבחנים אלה נדרשים הנבחנים להתמודד עם משימות שונות הבודקות את יכולתם לעמוד במשימות חדגוניות או משימות הבודקות יכולות קוגניטיביות, יכולת התארגנות ועוד.

מבחן TOVA

מבחן TOVA נחשב לאחד המבחנים המקובלים בארץ לאבחון הפרעות קשב וריכוז. המבחן נחשב למהימן ולחושף הפרעות קשב וריכוז בדיוק של 85%, ובודק יעילות טיפול תרופתי בדיוק של מעל 90% ולכן הוא נחשב פופולרי, במיוחד לזיהוי יעילותו של טיפול תרופתי. המבחן מורכב משני חלקים, כל חלק נמשך כ-21 דקות, כשהנבדק מגיל שש ומעלה וכעשר דקות לנבדקים בגיל 4-5.

במבחן נדרש הנבחן ללחוץ על לחצן כשמופיע גירוי בצורה מסוימת (ריבוע מעל נקודה) ולא להגיב כשהגירוי מופיע בצורה אחרת (ריבוע מתחת לנקודה). במבחן נבדקות מספר הלחיצות המיותרות, מספר ה"פספוסים" וגם זמן התגובה ועקביות מהירות התגובה. אחד היתרונות של מבחן TOVA הוא שאינו דורש ידע מוקדם בחשבון או שפה.

מבחן BRC

מבחן זה הוא מבחן נוירו-קוגניטיבי הבודק הן את יכולותיו  הקוגניטיביות והן את מצבו הרגשי של הנבדק באמצעות שאלון. המבחן בודק את כל תפקודי הקשב כמו קשב מתמשך, קשב סלקטיבי, פיצול קשב ועוד. הוא בודק תפקודים ניהוליים כמו יכולת תכנון וארגון, גמישות מחשבתית, למידה מטעויות. הוא בודק גם זיכרון מילולי וחזותי.

האבחון מיועד לילדים בגילאי שש בעלי יכולות קריאה בסיסיות וניתן לבצע אותו במשך כל החיים. במהלך האבחון יושב הנבדק מול מסך מגע ומבצע מטלות שונות ומגוונות. בסוף התהליך מתקבל דו"ח קוגניטיבי ורגשי של הנבדק באמצעות השוואתו לנורמות בהתאם לגיל, מין ומספר שנות לימוד.

מבחן MOXO

מבחן MOXO הוא מבחן אשר בודק את מרכיביו השונים של ADHD: קשב, היפראקטיביות, אימפולסיביות ותזמון (ביצוע משימה בצורה טובה בזמן מוגבל). בסוף התהליך מתקבל פרופיל קשב מדויק. זהו מבחן קצר הנמשך 15 דקות כשמדובר בילד ו- 18 דקות כשהנבחן הוא מבוגר.

המבחן מגיע בשתי גרסאות: לגילאי 7-13 או גיל 13 ומעלה. במהלך המבחן אמור המבחן להתמודד עם משימות שונות, כשברקע ישנן הפרעות ויזואליות וקוליות האמורות לדמות ככל שניתן את המציאות בה הוא חי, ובכך הוא שונה מאוד משני המבחנים האחרים.

מסיחי הדעת הוויזואליים והקוליים משתנים בהתאם לגיל הילד – במיוחד כשמדובר על הפרעות קשב וריכוז בהן גירויים מסיחים בקלות את דעתו של הלוקה בהפרעה ומשפיעים על אופן התמודדותו עם משימות, העובדה שהמבחן כולל גירויים כאלה היא יתרון. תוצאות המבחן מאפרות לבנות פרופיל ספציפי לכל נבדק הכולל את חוזקותיו וחולשותיו.

המבחנים הממוחשבים מהווים בדרך כלל חלק מאבחון כולל של הפרעות קשב וריכוז. האבחון כולל בתוכו גם שאלון הניתן להורים ולמורים (שאלון קונרס) וגם תצפית קלינית ומבדקים הבודקים קשב וריכוז הנערכים במהלך אבחון פסיכודידקטי.

כל הכלים הללו יחד נותנים תמונה מדויקת יחסית המאפשרת לאבחן באופן כמעט ודאי את הימצאותה של הפרעת קשב וריכוז, להמליץ על המשך טיפול כגון טיפול תרופתי, טיפול באמנות וטיפולים לשיפור כישורים חברתיים, כולל רכישת כלים נוספים במסגרת הלימודים כמו שילוב, הוראה מתקנת, תגבורים ועוד.

דילוג לתוכן