תסמינים

תסמיני לקויות קשבהפרעת קשב (ADD) מאופיינת בתסמינים הכוללים בעיות בארגון משימות, הסחת דעת בקלות, הימנעות מפעולות הכרוכות במאמץ, חוסר יכולת לשמור על תשומת לב במשימה, ובעיות מעקב אחר המשכיות פעולות.

התסמין העיקרי של הפרעת קשב הוא דפוס מתמשך של העדר תשומת לב המשולב לעתים עם היפראקטיביות ואימפולסיביות הפוגעות בתפקוד או בהתפתחות הילד.

תסמיני הפרעה זו נוטים להתרחש בשני תחומים או יותר – התפקוד בבית, בלימודים, בחוגים שלאחר שעות הלימודים, וביחסים חברתיים. כשהפרעת קשב מלווה אף בהיפראקטיביות או אימפולסיביות, היא נקראת הפרעת קשב וריכוז (ADHD).

התפתחות תסמיני הפרעת קשב

מספר תסמינים חייבים להיות נוכחים לפני גיל 12 כדי שהילד יאובחן רשמית עם ADD. המדריך האבחוני והסטטיסטי של הפרעות נפשיות, מהדורה רביעית (DSM-4), קובע שהתסמינים צריכים להופיע לפני גיל שבע.

כיום, גיל 12 נחשב לקריטריון מקובל, היות ובמקרים רבים קשה להתבונן לאחור ולקבוע בדיוק את הגיל בו התחילו התסמינים להופיע אצל הילד. מסיבה זו, המהדורה החמישית של המדריך, הוסיפה מעט מרחב פעולה לקביעת הגיל הרשמי לאבחון הפרעות קשב.

תסמיני חוסר תשומת לב

ילד עם הפרעת קשב יכול להפגין תסמינים המאופיינים במיוחד באמצעות חוסר תשומת לב. על מנת לענות על כל אחד ממפרטי הפרעת הקשב, הילד חייב להציג לפחות שישה תסמינים מהקטגוריות המתאימות. התסמינים בקטגוריית העדר תשומת לב כוללים:

בעיות תפקודכגון העדר יכולת להקדיש תשומת לב מתאימה לפרטים – או ביצוע טעויות רשלניות בלימודים, בתפקוד בבית או בפעילויות חברתיות.

קשיים בשמירת תשומת לב גם בפעילויות מהנות – כגון במשימות שמעניינות את הילד או במהלך משחקים.

הסחת דעת במהלך שיחה – ילד עם הפרעת קשב נוטה להיראות כלא מקשיב כשמדברים אליו ישירות.

כישלון במילוי הוראות – חוסר יכולת להקשיב למהלך השיעור בכיתה, לסיים מטלות או לבצע חובות, לא בשל התנהגות מרדנית, ולא כתוצאה מחוסר יכולת להבין את ההוראות.

קשיים בארגון משימות ופעילויות – בתדירות גבוהה

הימנעות או סירוב לבצע משימות – ילד עם הפרעת קשב נוטה להימנע מביצוע משימות הכרוכות במאמץ נפשי מתמשך, כגו הכנת שיעורי בית.

איבוד חפצים חשובים – הילד מאבד לעתים קרובות חפצים הנחוצים לביצוע משימות או פעילויות, למשל אביזרי עזר הדרושים ללימודים, מחברות, כלי כתיבה, ספרים, או אפילו צעצועים אהובים.

הסחת דעת כתוצאה מגירויים חיצוניים – בתדירות גבוהה.

שכחת ביצוע פעילויות יומיומיות – אפילו פעילויות אותן הוא מבצע באופן קבוע, למשל, נוכחות בחוג שלאחר הלימודים.

תסמיני אימפולסיביות

תסמיני הפרעת קשב בקטגוריית אימפולסיביות כוללים נטייה ענות לפני שהשאלות הושלמו; קשיים בהמתנה לתורו; או נטייה להפריע ולהתפרץ לדברי אחרים או לפעילויותיהם, למשל, התפרצויות לתוך שיחות או הפרעה במשחקים. התסמינים חייבים להימשך לפחות חצי שנה, וחלק מתסמינים אלו צריכים להיות נוכחים בילדות, עד גיל 12.

התסמינים חייבים אף להתקיים בשתי הגדרות נפרדות לפחות, למשל בתפקוד בבית הספר ובבית, ועליהם ליצור פגיעה משמעותית בתפקוד החברתי, בלימודים או בהתנהלות הביתית.

דילוג לתוכן