שיטת אלבאום

שיטת אלבאוםשיטת אלבאום היא טכניקה טיפולית השייכת לתחום הרפואה האלטרנטיבית, המתמקדת באבחון של קשיי תפקוד ולמידה וטיפול בקשיים אלה. לפי שיטת אלבאום, התפקוד האופטימאלי של האדם יכול להתקיים אך ורק כאשר מתקיימים שילוב, השלמה ואיזון בין ארבע מערכות בסיסיות: המערכת האנרגטית, המערכת הקוגניטיבית, המערכת הגופנית והמערכת הרגשית.

כל עוד ישנו מצב של חוסר איזון, נוצרים קשיים תפקודיים ואיכות החיים והיכולת של המטופל לממש את היכולות שלו נפגעת.

מפתח השיטה הוא משה אלבאום, שסבל בילדותו מקשיי למידה, הפרעות בתפקוד שרירי העיניים והפרעות קשב. בבגרותו הפך למטפל ומאמן ולאחר שעבר תאונה קשה, החל ללמוד רפלקסולוגיה, עיסוי, אמנויות לחימה, שיאצו וביו אנרגיה. שיטת אלבאום באה לעולם בשנות השמונים של המאה העשרים ומהווה אינטגרציה של מגוון שיטות אלטרנטיביות בהן התנסה אלבאום.

כיצד מתבצע הטיפול בשיטת אלבאום?

בשלב הראשון של הטיפול נערך מפגש אבחון הכולל שני מרכיבים: שאלון אישי ואבחון תנועתי. במסגרת האבחון בודק המטפל כיצד כל אחת מהמערכות שהוזכרו לעיל מתפקדת באופן עצמאי וכיצד היא פועלת בשילוב עם המערכות האחרות. לא אחת מתברר בשלב האבחון כי כל אחת מהמערכות פועלת בצורה תקינה וברמת תפקוד גבוהה, אך הבעיה היא בסנכרון בן המערכות השונות.

בהתאם לממצאים העולים בשלב האבחון, נבנית עבור המטופל תכנית טיפולים פרטנית המבוססת על טכניקות תנועה מגוונות. במסגרת התרגול של השיטה גופו של המטופל מתחזק, המוטוריקה העדינה והגסה שלו משתפרת ובנוסף ניתנת תשומת לב מיוחדת ליציבה הנכונה, לקואורדינציה, לנשימה ולתיאום בין העין ליד. כמו כן כוללת תכנית הטיפולים בשיטת אלבאום עבודה אנרגטית, דמיון מודרך וטכניקות מגע לרבות עיסוי.

סך הכל כל מפגש טיפולי נמשך בין שלושת רבע שעה לשישים דקות, כאשר מספר המפגשים אינו אחיד ומושפע מצרכי המטופל.

עבור מי מיועד הטיפול בשיטת אלבאום?

הטיפול מתאים עבור כל אדם באשר הוא, החל מגיל שש ואילך, כאשר בגדול נהוג לחלק את המטופלים לשתי קבוצות מרכזיות להלן:

  • ילדים ונוער – במהלך הילדות וההתבגרות כל המערכות הרגשיות והפיזיולוגיות נמצאות בתהליכי התגבשות ולכן ניתן להשפיע עליהן בקלות רבה יותר. לאור זאת, עד להגעתו של המטופל לבגרות ניתן לשפר את התפקוד שלו לרמה המקסימאלית ולאזן את התפקוד של המערכות השונות על מנת למנוע קשיים עתידיים. ההתמקדות בגילאים הצעירים היא על מוכנות להתנהלות בבית הספר מבחינת ויסות רגשי, תפקוד סנסו-מוטורי, חיזוק הביטחון העצמי ושיפור הדימוי העצמי. בגיל ההתבגרות אצל בני נוער הטיפול מתמקד לרוב בנושאים הרלוונטיים למתבגרים כמו לדוגמה גיבוש הזהות, אסטרטגיות למידה, התמודדות עם קשיים חברתיים, גבולות ועוד.
  • מבוגרים – הטיפול בשיטת אלבאום המיועד עבור מבוגרים מתמקד בעיקר באיזון בין הגוף לנפש, בהעצמה אישית, בהכוונה אישית, ניהול נכון של הזמן, גיבוש מטרות לחיים, העלאת הביטחון העצמי של המטופל ועוד.

הביקורת על שיטת אלבאום

לפי מבקרי שיטת אלבאום, המטפלים בשיטת אלבאום לא מקבלים הכשרה מעמיקה מספיק ובנוסף לכך, נכון להיום אין כל פיקוח של אגודה מקצועית מוכרת או של מוסד ממשלתי על המטפלים. כמו כן עד כה יעילות השיטה לא נבדקה במחקרים רציניים ולמעשה רבים מהמושגים הנמצאים בשימוש על ידי הדוגלים בשיטה הם מושגים שאין להם כל בסיס מדעי (אינטליגנציה אנרגטית למשל).

מעבר לכך מתנגדי השיטה יוצאים נגד טכניקות האבחון שנעשה בהן שימוש במסגרת הטיפול בשיטת אלבאום. הביקורת החריפה ביותר קשורה לכך שהמטפלים בשיטת אלבאום לא מוסמכים לאבחן הפרעות קשב וריכוז מבחינת החוק ולמרות זאת מספקים אבחנות למטופלים בצורה חופשית.

ראו גם:

הומאופתיה לטיפול בדיסלקציה ולקויות למידה

דילוג לתוכן