דיסלקציה בילדים: איך אפשר לאבחן לקות זו?

הילד סובל מדיסלקציה? תוכניות לימוד מתאימות יעזרו לו
הילד סובל מדיסלקציה? תוכניות לימוד מתאימות יעזרו לו

דיסלקציה היא סוג של לקות למידה. הורים לילדים עם דיסלקציה מבולבלים לעיתים קרובות כאשר הילד מפגין ביצועים ירודים בבית הספר, או נאבק בקריאת ספר פשוט. אם הילד סובל מדיסלקציה, הוא נאבק אף על שמירת קשר עם ילדים בני גילו.

הוא מפגין תסכול כאשר ילדים אחרים משיגים מיומנויות בהן הוא מתקשה, אך החדשות הטובות הן כי היום ידוע יותר מאי פעם על מצב זה ועל השיטות לסייע לילדים עם דיסלקציה.

הורים יכולים לוודא כי הילד מקבל את הסיוע לו הוא זקוק. הבעיה מתבטאת בבעיות קריאה והבנת שפה כתובה. היות וקריאה היא מרכיב מרכזי בלמידה, ילדים עם דיסלקציה עלולים להקשות בשליטה במיומנויות בסיסיות והצלחה בלימודים.

יש ילדים עם דיסלקציה המתקשים בעיבוד המידע אותו הם רואים כשהם מתבוננים על מילה. לעיתים קרובות, ילד דיסלקטי יתקשה בחיבור הקול של אות מסימת, או יתקשה בפעוח הצלילים של כל האותיות היוצרות יחד מילה. בהתחשב באתגרים אלו, ילדים עם דיסלקציה סובלים לעיתים קרובות גם מבעיות כתיבה, איות, דיבור ומתמטיקה.

הגורמים לדיסלקציה

חוקרים גילו כי מצב זה נגרם על ידי ההבדל באופן בו מוח דיסלקטי מעבד מידע. מספר חקרים שנערכו לאחרונה מצביעים על כך כי גנטיקה היא גורם משמעותי מרכזי. אם אחד ההורים הוא דיסלקט, קיים סיכוי גבוה שהבעיה תעבור לילדים.

כיצד לסייע לילדים עם דיסלקציה

לא קיימת תרופה לבעיה זו, אך טיפול מוקדם מעניק לילדים את העידוד והכלים להם הם זקוקים כדי להתמודד עם הלימודים בבית הספר ולהתגבר על נכותם. אם הורים חושדים כי הילד סובל מדיסלקציה או לקות למידה, עליהם להתייעץ עם רופא הילדים בהקדם האפשרי.

הרופא ישלול בעיות פיסיות כלשהן, כגון בעיות ראיה, ובהמשך יפנה את ההורים למומחה למידה, פסיכולוג חינוכי או קלינאי תקשורת. השלב הראשון יהיה ביצוע הערכת הילד, כך שניתן יהיה לנקוט בצעדים המתאימים בבית הספר ובבית.

רוב הילדים עם דיסלקציה יכולים ללמוד לקרוא, ורבים יכולים להישאר בכיתה רגילה, אך הם זקוקים לסיוע. בדרך כלל, מומחי למידה משתמשים במגוון שיטות לעבודה עם ילדים עם דיסלקציה באופן שוטף. הם מקבלים התאמות מיוחדות בכיתה, כגון זמן נוסף למבחנים וסוגי תמיכה אחרים.

שיטות טיפול

יש להבין כי דיסלקציה אינה בעיה המתפוגגת עם הזמן. גם אם הילד רוכש מיומנויות קריאה, קצב הלמידה שלו יהיה תמיד נמוך. יחד עם זאת, ניתן לשפר את מיומנויות הכתיבה והקריאה.

השיטה הטובה ביותר לטפל בקשיים אלו היא סיוע של הוראה מתקנת המותאמת לקשיי הילד, צרכיו ויכולותיו. קיימות שיטות קריאה שונות, וחשוב לאתר את השיטה המתאימה לשם שיפור וקידום היבטי הלקוי.

שיטה נוספת היא מתן האפשרות לילד דיסלקטי להתמודד עם קשייו באמצעות התאמות לימודיות תוך ניצול אופטמאלי של יכולותיו. התאמות אלו מתבטאות בעיקר במבחנים, מבדקים פסיכומטריים ובמוסדות להשכלה גבוהה. ההתאמות מתקבלות רק לאחר אבחון פסיכו דידקטי או אבחון דידקטי.

דילוג לתוכן