דיסלקציה אצל מבוגרים: חוששים שיש לכם דיסלקציה? כך תאבחנו

חוששת שיש לך דיסלקציה? כך תבדקי
חוששת שיש לך דיסלקציה? כך תבדקי

דיסלקציה בקרב מבוגרים מתבטאת בבעיות עם זיהוי מילים נפוצות הצריכות להיות קלות לזיהוי, בהתבסס על שינון קריאה בסיסי. זוהי לקות למידה מוכרת ואנשים מודעים כיום לכך כי מדובר בנכות אמיתית אשר עלולה להשפיע על ילדים ומבוגרים.

כל אדם נתקל בקשיי למידה מסוימים, אך עבור רבים, אין מדובר בהפרעה לחיים הנורמאליים. דיסלקציה אצל מבוגרים היא בעיה נפוצה יותר מכפי שאנשים עשויים לחשוב. זאת בעיקר בשל העובדה כי אנשים רבים אינם מאובחנים עד שהם מסייים את הלימודים בבית הספר.

בעיה זו אינה חייבת להיות מתישה, והטיפול מגיע עם ההכרה בבעיה ומציאת שיטות יצירתיות לעבודה. הפרעה זו מסווגת אף על ידי לקוי זיכרון לטווח הארוך ויכולת ריכוז נמוכה. דיסלקציה למבוגרים אינה התגלית האחרונה. אנשים רבים סובלים מהפרעות נוירולוגיות אלו מזה עידן ועידנים.

מאפייני דיסלקציה

דיסלקציה אינה נגרמת בשל בעיות ראיה, אלא עקב יכולת משובשת של המוח לעבד ולקרוא סימנים. מבוגרים עשויים להיות מושפעים מדיסלקציה בשלב מוקדם בחיים, אך עקב העדר אבחון וטיפול מתאימים, הם אינם מקשרים את בעיות התפקוד שלהם עם בעיות דיסלקציה. קיימת תרופה לבעיה זו. זוהי אינה נכות פיסית, אלא בעיה הכרוכה בשיטת התמודדות חדשה.

הפרעה זו הפכה למושג אותו רוב האנשים מכירים. הם מאמינים כי הבעיה נעוצה בהיפוך אותיות ומספרים, וזה נכון, אך היא כוללת הרבה מעבר לכך. דיסלקציה היא למעשה מילה יוונית שפירושה 'קושי במילים', אך כפי שמחקרים הוכיחו, היא עשויה להשפיע גם על זיהוי תקין של מספרים וסימנים.

דיסלקטים רבים מגלים כי הם מתקשים בהבנת הוראות או הנחיות ומתקשים להציב אותיות ומספרים בסדר הנכון. אין צורך לפחד ממצב זה, וודאי שאין צורך להתבייש בו.

מבוגרים ברחבי העולם סובלים ממצב זה, ורבים אינם מקבלים את הסיוע לו הם זקוקים. דיסלקציה מוגדרת כלקוי התפתחותי אשר פוגע בעיקר ביכולת אדם להתעמק בשפה או להתמודד עם שפה.

אנשים הסובלים מדיסלקציה צריכים להתמודד עם למידת מורכבות שפות ועלולים להיות נבוכים כאשר הם משתמשים בשפה. זהו קושי למידה זהה למוגבלויות אחרות. גילוי וטיפול מוקדם במצב מועילים לאדם עם המוגבלות.

אבחון והתמודדות

הקרנה לדיסלקציה במבוגרים קובעת את רמת הדיסלקציה. בדיקות הקרנה כוללות תוכניות קריאת מסך לקריאה בקול רם של טקסט במחשב.זה יכול לכלול חומר שנסרק למחשב, מסמכי מעובדים או אפילו באינטרנט. הבדיקות מבוצעות על מנת לקבוע אם הנכות קיימת, איסוף מידע ראשוני על אופי בעיית הקריאה וקביעה אם קיים צורך באבחון מלא.

עם זיהוי הקשיים הפרטניים בקרב מבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, ניתן לייצר עבורם באופן קל יותר את הכלים המקצועיים הדרושים להם להתמודדות. עם ההבנה כי הקשיים נובעים בשל סיבה ברורה הניתנת לטיפול, מתחיל שלב איתור שיטות הטיפול וההתמודדות היעילות. ניתן לקבל סיוע מקצועי או ליצור סביבה ותנאים המותאמים באופן אישי להתגברות על בעיות שגרה.

טיפול יעיל

שיטת גירוי צלילים מאפשרת למבוגרים לשפר את התפקוד. הגירוי מאמן את האוזן באמצעות גירוי המוח ומערכת העצבים על מנת לשכלל ולשפר את כושר השמיעה, שהוא תנאי הכרחי ליכולת לתפקד באופן שגרתי. הטיפול משפר כישורי שפה ותקשורת, תפקודי גוף, תהליך למידה, יכולת הקשבה ואיכות החיים.

באמצעות הטיפול, ניתן להתמיד בפעולות שגרתיות לאורך זמן רב יותר. האימון משפר אף את ההסתגלות לחברה ותקשורת עם הסביבה. הוא מוביל ליצירתיות, מגביר את היכולת, שמחת החיים והאופטימיות.

מגוון הטיפולים הוא נרחב ועשוי לכלול התאמות שונות, טיפול התנהגותי, למידת שיטות לימוד חדשות, טיפול תרופתי בעת הצורך, וסיוע למבוגר להסתגל לשגרת חיים נכונה הכוללת הפחתה משמעותית בהיבטים השליליים המאפיינים את ההפרעה.

ראו גם:

דיסלקציה התפתחותית

דילוג לתוכן