הקשר בין דיסלקציה ובעיית מיקוד ראיה

האם יש קשר בין דיסלקציה לבעית מיקוד ראיה?
האם יש קשר בין דיסלקציה לבעית מיקוד ראיה?

רוב ילדים והמבוגרים עם דיסלקציה סובלים גם מבעיות ראייה. בהתאם לחומרת המצב, בעיית ראייה הקשורה ללמידה עשויה להיות מאובחנת לעיתים בטעות כדיסלקציה, היות וקיימים קווי דמיון בין שתי התופעות. יחד עם זאת, לעיתים קרובות ילדים עם דיסלקציה סובלים אף ממרכיב חזותי שתורם לקשייהם.

כאשר ילד מתקשה בקריאה ובלמידה, חשוב קודם לשלול את אפשרות בעיית הראיה. אם קיימת בעיה כזו, הטיפול עשוי להיות כרוך בהרכבת משקפיים, טיפול ראיה אצל רופא עיניים, או שניהם. ניתן לטפל בבעיות מיקוד ראיה בהצלחה, בשילוב עם שיעורים פרטיים ושירותים מיוחדים המסייעים להתמודדות עם דיסלקציה ובעיות ראייה.

אין באמור על מנת לקבוע כי כל ילד דיסלקטי זקוק לטיפול ראייה. יחד עם זאת, מיומנויות כגון מיקוד, מעקב אחר החומר הנלמד וכישורים אחרים, הם כלים בסיסיים חיוניים לקריאה. באופן כללי, אם לילד יש בעיות עם קריאה או למידה, חיוני לקבל אבחון על ידי אופטומטריסט התפתחותי מוסמך לשם אבחון הראייה וכישורי הלמידה.

תסמיני בעיית מיקוד ראייה

ילדים הסובלים מדיסלקציה ובעיות מיקוד ראייה, עלולים להתקשות במצבים הבאים:

  • הבנת דפוסי כתיבה
  • ראיית צבעים בחומר כתוב
  • בעיות בהעתקת חומר כתוב
  • בעיות סריקת החומר הכתוב והתמקדות במקום בו הם נמצאים בקריאה
  • סיכול אותיות
  • קושי בארגון ומרווחי המילים.

התסמינים עלולים להיות גרועים יותר בתנאי תאורה מסוימים, בפרט בתאורת ניאון, ובמקרים בהם אותיות הדפוס קטנות וצפופות. ילד החווה דיסלקציה ובעיות מיקוד ראיה חש אף כי הדף בהיר מידי. התסמינים עשויים להיות קבועים או להופיע לסירוגין, ולעיתים הם נגרמים כתוצאה ממספר קשיי ראייה.

בעיות ראייה, לכשעצמן, אינן גורמות לדיסלקציה. יחד עם זאת, הן עלולות להוות מכשול משמעותי נוסף ללימוד קריאה וכתיבה. התסמינים עלולים להצביע על מספר בעיות, כגון קושי בהתמקדות, יציבות הקיבוע על דפוס כתוב, או חולשה ביכולת המיקוד. רופא עיניים יכול לבדוק בעיות אלו ולטפל בהן. אם הבעיות אינן מטופלות, הן עלולות לגרום לילד לפגר או להחמיץ חומר לימודים בזמנים קריטיים.

קשיי ראייה כפולה

ראייה תקינה כרוכה בשליטה ותיאום של שתי העיניים. למרות שכל עין רואה שתי תמונות נפרדות, הדימויים הנצפים מתמזגים במוח לתמונה אחת.

קיימים היבטים רבים של ראייה, החיוניים לקריאה נוחה ומדויקת. דיסלקטים, המתקשים בקריאה, מתקשים לרוב גם בהיבטי ראייה. עיניהם מתעייפות בקלות יתרה ותסמיני הראייה מקשים עליהם יותר את הקריאה.

חלק מהדיסלקטים חווים בעיות התמקדות ותיאום העיניים, וככל שהם מתאמצים למקד יותר את ראייתם, כך עיניהם מתעייפות יותר. החדשות הטובות הן כי בעיות מיקוד ראיה ניתנות לטיפול בקלות עבור רוב האנשים, באמצעות מספר תרגילים פשוטים, ובחלק מהמקרים יש צורך בהרכבת משקפיים.

יכולת מעקב ומיקוד

מעקב ומיקוד משמש בעת הקריאה כדי לאתר מידע ולעקוב אחר קו הכתיבה. ניתן לשפר יכולת זו בקרב ילדים דיסלקטים באמצעות תרגול. בנוסף, ככל שגיל הילד מתקדם, יכולת זו משתפרת מעצמה. אם הילד אינו מתפתח כראוי, הוא יחווה בעיות שמירה על המקום בו הוא נמצא בעת הקריאה, ויסבול אף מבעיות העתקת חומר כתוב.

תסמינים אלו ניתנים לשיפור באמצעות תרגילים פשוטים כגון שימוש בסרגל או חלונית קריאה על מנת לשמור על רצף הקריאה. העתקה ניתנת לשיפור באמצעות הצבת חומר הקריאה ישירות מעל השולחן ולא בצד השני של הנייר.

דילוג לתוכן