דיקור סיני לסובלים מהפרעות קשב וריכוז

דיקור סיניהפרעות קשב וריכוז הן הפרעות המתארות תסמונת המורכבת מתסמינים הכוללים חוסר יכולת לשמור על תשומת לב בנושא אחד לאורך זמן, תחושת ניתוק מ"הזרימה" הנוכחית של הפעילויות סביב, חוסר יכולת לעקוב אחר הוראות וקשיים בישיבה שקטה, בין יתר התסמינים.

קיימות מספר תרופות זמינות כיום לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, כגון ריטלין, קונצרטה וקלונידין, בדרגות שונות של יעילות. אך התרופות עלולות לגרום לתופעות לוואי שליליות, ומטופלים רבים מתקשים להמשיך בנטילתן. מסיבה זו, יותר ויותר אנשים הסובלים מהפרעות אלו פונים לטיפולים אחרים, כגון דיקור סיני, כטיפול משולב להפרעות אלו.

דיקור סיני הוא כלי מועיל במאבק להרגעת הטבע ה"פרוע" של הפרעות קשב וריכוז, ומסייע לטפל במספר תופעות לוואי שאינן נעימות הכרוכות בטיפול התרופתי. מאמר זה סוקר את יעילות הדיקור הסיני כטיפול משלים לטיפול במצבים הרסניים אלו.

משמעות הדיקור הסיני

זוהי שיטת רפואה סינית קלאסית (TCM), שפותחה בסין לפני לפחות שלושת אלפים שנים. המונח מתאר את ניקוב העור עם מחטים. באמצעות הצבת מחטים דקות ועדינות לתוך העור בנקודות אסטרטגיות בגוף המכונות 'נקודות דיקור', הטיפול בדיקור סיני מסייע לקידום הריפוי, הקלת כאב, הפחתת התכווצויות, חיזוק המערכת החיסונית ובאופן כללי מעודד בריאות טובה.

הדיקור הסיני מתמקד בטיפול ב'צ'י' או אנרגיית החיים של הגוף. מתרגלים של הרפואה הסינית הקלאסית מאמינים כי הצ'י זורם בגוף ומאפשר את התרחשות החיים. הוא זורם בערוצים המכונים מרידיאנים. קיימים 12 מרידיאנים עיקריים בגוף, הקשורים עם עשר מערכות איברים עיקריות, וכוללים את הריאות, המעי הגס, הקיבה, הטחול, הלב, המעי הדק, שלפוחית השתן, הכליות, קרום הלב, וכיס המרה. הצ'י זורם דרך המרידיאנם לקידום חיים ורווחה, ומשפיע על איכות הבריאות הפיסית, הנפשית, הרוחנית והרגשית.

כאשר הצ'י מופר מאיזון, חסום או קופא על שמריו, מתבטא המצב במחלה וכאב, ולהיפך, כאב ומחלה עלולים אף לגרום לחוסר איזון של הצ'י. תהליך הדיקור הסיני, המורכב מהצבת מחטים על נקודות דיקור, מתחבר למיקום חוסר ההרמוניה של הצ'י, משחזר אותו ומאפשר לו לזרום שוב בחופשיות, ובכך להקל על בעיות התסמינים.

יתרון הדיקור הסיני להפרעות קשב וריכוז

הפרעות אלו גורמות לשורת בעיות התנהגות ובעיות חברתיות לאנשים הסובלים מהן. היות ודיקור עובד עם רמות האנרגיה בגוף ומווסת את זרימת האנרגיה, הוא מהווה כלי יעיל ביותר בהתמודדות עם הפרעות התנהגות. דיקור מסייע להרגעת הדחפים המקשים על המטופל להישאר במקומו. הוא אף עובד לשיפור הריכוז וחיזוק המערכת החיסונית והאנרגיה של המטופל. שיפור זרימת האנרגיה בגוף מסייע לסובלים מהפרעות קשב וריכוז לשמור על גישה חיובית, ומסייע בהסדרת השינה.

יתרון נוסף לדיקור כטיפול משלים להפרעות קשב וריכוז הוא כי דיקור מסייע אף לטיפול במספר תופעות לוואי שליליות הנובעות מחלק מהתרופות המשמשות כיום לטיפול בהפרעות אלו. כולל תסמיני סחרחורות, נדודי שינה, יובש בפה, כאבי בטן, שינויים בתיאבון ואינספור תסמינים אחרים.

תופעות הלוואי משתנות מאדם לאדם וכל אחד חווה אותן באופן ייחודי. כשהמטפל בדיקור בודק את ההיסטורי הרפואית של המטופל, הכוללת את כל התסמינים ותופעות הלוואי, הוא מתייחס בטיפול לכל השיבושים בזרימת האנרגיה של הגוף, כולל השיבושים הנובעים מתרופות.

 

 

דילוג לתוכן