הקלות לסובלים מדיסלקציה

אבחון דיסלקציה
הקלות לסובלים מדיסלקציה

דיסקלציה היא לקות השייכת לקבוצת 'לקויות למידה' ומקשה על ילד ללמוד או לתפקד. הפרעה זו משפיעה בעיקר על ילדים ומתבטאת בקשיי רכישת מיומנויות חיים ולמידה. התסמינים מתבטאים בדרגות חומרה שונות.

בשל הקשיים מהם סובלים תלמידים עם דיסלקציה, הם זכאים לזכויות המעניקות להם הזדמנויות שוות להזדמנויות אותם מקבלים אנשים ללא הפרעות אלו, על מנת שיוכלו להתקדם בחייהם, לרכוש השכלה הולמת, לפתח קריירה וליהנות מחיים חברתיים תקינים.

אבחון לקויות למידה

תלמיד המתקשה בתפקוד במסגרת חברתית או לימודית, יכול לפנות לקבלת אבחון, הניתן בארגונים המוכרים על פי חוק בלבד, והמזכים בהתאמות והקלות שונות. המאבחן הוא פסיכולוג בעל תואר שני ללקויות למידה, שעבר הכשרה מיוחדת בנושא; מרפא בעיסוק המתמחה באבחון דיסגרפיה; קלינאי תקשורת המאבחן לקויי שמיעה; פסיכיאטרים; נוירולוגים; או רופאים המתמחים בהפרעות קשב וריכוז ובעיות התפתחותיות בקרב ילדים. תהליך האבחון נמשך מספר שעות המתפרשות על פני מספר מפגשים. מטרת האבחון היא לבדוק את רמת התלמיד בהתאם לגילו וסביבתו החברתית.

עם השלמת תהליך האבחון נקבעת בדרך כלל הוראה מתקנת שמטרתה לסייע לתלמיד ללמוד שיטות חדשות המלצות על קשייו. זוהי הוראה מיוחדת לתקופה ממושכת, במהלכה מפתח התלמיד מיומנויות המסייעות לו להתמודד עם אתגרים במסגרת לימוד רגילה. במקרי אבחון הפרעות קשב חמורות, מומלץ על טיפול רפואי בריטלין.

זכויות מיוחדות

תלמידים אשר אובחנו עם דיסלקציה זכאים להקלות שונות המאפשרות להם להצליח במשימות ולעמוד ביעדי לימוד.

ההקלות כוללות סיוע בקריאת מבחנים, תוספת זמן למבחנים, ומבחנים בעל פה במקום בכתב. שגיאות הכתיב של התלמיד, במבחנים או בעבודות אקדמיות, אינן נלקחות בחשבון למתן הציון.

לאחר התיכון, ואם תלמיד דיסלקטי מעוניין להמשיך ללמוד באוניברסיטה או במכללה, הוא נדרש לעבור מבחני כניסה או מבחנים פסיכומטריים, שגם הם מזכים אותו, בחסות משרד החינוך, בסיוע המתבטא במגוון התאמות, הזהות להתאמות מהן נהנה בבית הספר, אך עכשיו התהליך מורכב יותר.

על מנת ליהנות מההקלות נדרש התלמיד להציג אישור מיוחד מאת המרכז הארצי לבחינות והערכה, הבודק מסמכים שונים של התלמיד ובהמשך נקבע לו מועד לאבחון נוסף.

תלמידים הסובלים מדיסלקציה ולומדים באוניברסיטאות ובמכללות, זכאים לקבלת מגוון הקלות המסייעות להם בתחומים שונים. ברוב המוסדות האלו קיימים מרכזי תמיכה הכוללים פסיכולוגים, יועצים, ומורים להוראה מתקנת, המרכיבים לתלמיד תכנית לימודים המותאמת לו אישית, בהתאם לתוצאות האבחון ורמת הקושי המאפיינת אותו אישית.

המוסדות האקדמיים של היום מעוניינים בהצלחת תלמידים למרות הקשיים השונים ולכן אינם חוסכים באמצעים על מנת להעניק לתלמידים אלו את ההזדמנות להוכיח את כישוריהם למרות הליקויים. גם כאן הם זכאים להיבחן בעל פה, או שהם מקבלים הארכת זמן למבחנים בכתב, או שגורם מקצועי מסייע להם במהלך המבחן.

זכויות מס ללקויות למידה

הורים לילדים הסובלים מלקויות למידה חמורות המעכבות את התפתחותם, וילדים הלומדים בכיתות לחינוך מיוחד בבית ספר רגיל או בבתי ספר לחינוך מיוחד, זכאים להקלות ממס המורכבות משתי נקודות זיכוי המנוכות ממשכורתם החודשית. על פי הוראות מס הכנסה, מתחדשת הזכאות מידי שנה, עד שהילדים מגיעים לגיל 18.

הביטוח הלאומי מזכה הורים לילדים עם בעיות לקויי למידה חמורים, הסובלים מעיכובים התפתחותיים מורכבים, וחייבים ללמוד בבתי ספר לחינוך מיוחד, בקצבאות ילדים עד גיל 18.

הזכאות ניתנת לאחר שועדה בביטוח הלאומי בודקת מבדקים רפואיים שונים, המוכיחים את הליקויים או הנכות. אם אומתו המסמכים, זכאים הורי התלמיד לקבל עבורו קצבת נכות ונקבעים לו אחוזי נכות.

ראו גם:

על החשיבות העצומה של איבחון דידקטי

ההשלכות על אי-אבחון דיסלקציה

דיסלקציה התפתחותית

דילוג לתוכן