הטבות והקלות לסובלים מהפרעות קשב וריכוז

הטבות והקלות בליקויי למידהמחקרים רבים נערכו בשנים האחרונות בכל הנוגע לליקויי קשב. האבחון השתפר באופן ניכר וכיום קיימים מסלולים רבים להתמודדות וניתן לקבל טיפול שיכול להיות תרופתי או בשיטות חלופיות (לרבות רפואה משלימה).

הורים לילדים הסובלים מהפרעת קשב שואלים את עצמם אילו הטבות והקלות מגיעים לילדים.

זכויות שוות כסף – הטבות שונות מגיעות לילדים עצמם וגם להורים יש אפשרות לממש הטבות שוות כסף. גם למבוגרים יש אפשרות לממש הטבות שוות כסף – אם באבחון, אם בסיוע כספי שניתן באמצעות ביטוח לאומי ואם באמצעות סיוע שניתן על ידי עמותות שונות.

הקלות מס להורים

חלק מהילדים ובני נוער שלמרות הפרעת הקשב והריכוז משתלבים בחינוך הרגיל, בכיתות הרגילות, ואפילו מגיעים להישגים יפים מאוד. הפרעת קשב איננה בהכרח חסם אפילו בפני לימודי גבוהים, אולם ישנם ילדים ובני נוער שזקוקים לסביבה חינוכית שרק החינוך המיוחד יכול להעניק. בחינוך המיוחד יש מורים וסייעות וחונכים שיכולים להקדיש יותר משאבים בכל ילד וילד וזוהי מסגרת תומכת יותר.

להורים שילדיהם אובחנו ואשר לומדים במסגרת החינוך המיוחד ישנה אפשרות להגיש בקשה להטבת מס משמעותית למדי. עבור ילדים שזקוקים למסגרת חינוכית מיוחדת ואשר סובלים מהפרעת קשב קשה (לפעמים גם במקביל ללקויות למידה חמורות), ניתן להגיש בקשה למס הכנסה. מדובר בבקשה לזיכוי מס בהליך שנקרא "זיכוי בשל קרוב נטול יכולת". יש לצרף לבקשה הודעה שאותה מקבלים מועדת ההשמה.

התוצאה – ההורים יקבלו עוד שתי נקודות זיכוי נוספות. משמעות הדבר היא שישולם מס הכנסה מופחת בהיקף של עד אלפי שקלים בשנה. יצוין כי במידה ולהורים ישנם שני ילדים שאובחנו כבעלי לקויות למידה חמורות תינתן הטבה של ארבעה נקודות זיכוי.

הפרעת קשב וגמלת נכות

הפרעת קשב וריכוז המוגדרת קשה ואף קשה מאוד מחייבת ילדים להשתמש בקביעות בתרופות המאזנות את ההפרעה ומאפשרת להם לתפקד באופן טוב יותר. בנוסף, אותם הילדים עשויים להיות זקוקים לליווי של איש מקצוע או חונך במשך שעות רבות מדי יום או לחילופין – שהות במוסד.

על מנת שביטוח לאומי יעניק גמלת נכות (שנקראת גמלת ילד נכה) המביאה עימה קצבה חודשית יש צורך להגיש תביעה. מהי בדיוק תביעה זו? זו תביעה שבמהלכה מבקשים ההורים לקבל קצבה על סמך מסמכים מפורטים. המסמכים שאותם יש להמציא לוועדה הרפואית של ביטוח לאומי כוללים חוות דעת מומחה – זה יכול להיות פסיכיאטר, נוירולוג ילדים או כל מומחה להפרעות קשב וריכוז.

התנהלות הוועדה מתבצעת ללא נוכחות הילד – לעתים ייקבע בהמשך דיון שבו הילד יהיה נוכח. במידה והחלטת הוועדה הרפואית תהייה חיובית יקבלו ההורים בשם הילד גמלת נכות שיכולה להגיע עד למחצית מגמלה מקובלת לילד נכה על רקע פיזיולוגי.

סל שיקום ומימון לימודים

קיימות הטבות והקלות נוספות לסובלים מהפרעת קשב וריכוז, חלקן מתאימות גם למבוגרים מעל גיל 18. למשל, מלבד הקלות בבחינות בבתי הספר, בחינות הבגרות למשל, ניתן לבקש הקלות על סמך הפרעת קשב גם בבחינות באקדמיה וכן בבחינות מקצועיות שונות (כגון אלו של מועצת רואי החשבון).

בנוסף, ניתן לקבל סיוע מביטוח לאומי במסגרת "סל שיקום". סיוע כזה יכול לעזור בקליטה למקומות עבודה, בהכשרה מקצועית וכן גם במימון חלקי של לימודים גבוהים. אופי הסיוע יינתן בהתאם לרמת הנכות שאושרה בביטוח לאומי, כאשר גם עשרים אחוזי נכות יאפשרו בהחלט סיוע במימון וסיוע נוסף יינתן על סמך אחוזי נכות גבוהים יותר.

דילוג לתוכן