טכנולוגיות סיוע לילדים עם הפרעת קשב

טכנולוגיות סיוע לילדים עם הפרעת קשברוב הילדים ייהנו מתוכניות אלו המלמדות אותם כלים להתמודדות עם תסמיניהם, כולל ילדים שאינם סובלים מדיסלקציה או הפרעות קשב.

תכניות הלמידה הטובות ביותר לסיוע בהפרעות קשב מורכבות בהתאם לתסמינים האישיים של כל ילד. הבחירה בטכנולוגיה הטובה ביותר תלויה בסגנון הלמידה האישי של הילד, אך תכניות אלו הן בחירה טובה לילדים רבים הסובלים מההפרעות.

בחירת תכנית הלימודים הטובה ביותר לטיפול בהפרעות קשב ודיסלקציה מתבצעת בהתאם לבחינת מרכיבי התכניות השונות המעניקות מגוון אפשרויות. הורים צריכים לבדוק את כל האפשרויות הניצבות בפניהם ואז לבחור את הפתרון הטוב ביותר לילד.

היבטי טכנולוגיות סיוע לילדים

גם אם הילד מתקשה בקריאה, מתמטיקה או תחום לימודים אחר, הוא עדיין יכול ללמוד את תכני הלימודים כמו ילד רגיל. חלק מהילדים הסובלים מקשיי למידה הם בעצם מחוננים, כך שאם הילד מוכשר, טכנולוגיות הלמידה הטובות ביותר לטיפול בהפרעות הקשב שלו עשוית להיבחר בטכנולוגיות המבוצעות בדרגה גבוהה יותר. לכן משתלם לשקול את כל האפשרויות כך שניתן יהיה לבחור את תוכנית הלימודים המכילה את טכנולוגיות הלמידה הטובות ביותר לטיפול בהפרעות קשב בהתאם לתסמינים האישיים של הילד.

טכנולוגיות למידה הן הכי היעיל ביותר לטיפול בהפרעות קשב ודיסלקציה, וחלק מהיבטי התוכניות הן לבחור טכנולוגיות תוכן בפורמט קל לשימוש לילדים, ולהקפיד לבחור טכנולוגיה מאורגנת במתכון שיעורים יומיים מובנים.

טכנולוגיות למידה המפתחות כישורים

טכנולוגיות הלמידה הנפוצות לטיפול בהפרעות קשב, דיסלקציה ודיסגרפיה מפתחות אצל הילדים כישורים אקדמיים.

אם הילד זקוק לתכנית שיקום, עליו לבחור תוכנית טיפול המבוססת על מיומנויות אקדמיות עיקריות. טכנולוגיות אלו מסייעות להורים ללמד את הילדים בבית את תכני הלימודים העיקריים הכוללים:

קריאה – טכנולוגיית למידה מוכחת באופן מדעי המסייעת לילדים להתגבר על דיסלקציה הקשורה לקריאה.

מתמטיקה – תכנית לימודים במתמטיקה המיועדת ללימוד ביתי לטיפול בדיסקלקוליה.

תכניות איות – מיועדת לתרגול ביתי לתלמידים עם דיסלקציה המתקשים באיות.

כתיבה – תכנית לימודים המיועדת לחינוך ביתי לילדים הסובלים מדיסגרפיה או דיסלקציה.

טכנולוגיות למידה אלו מיועדות לילדים המעוניינים לשפר מגעים חברתיים, ונהדרות לילדים הסובלים מהפרעות קשב. הן יעילות אף לאימונים כשילד זקוק לחינוך ביתי אם הוא סובל מדיסגרפיה או דיסלקציה המתבטאות בבעיות קריאה או כתיבה.

טכנולוגיות למידה בפורמט אורקולי

אלו הן תכניות לימודים לתרגול בבית המיועדות לטיפול בהפרעות קשב, דיסלקציה ולקויות למידה אחרות.

שיעורים אורקוליים

מחקרים מראים שילדים הסובלים מהפרעות קשב ודיסלקציה מפיקים תועלת משימוש בטכנולוגיות אודיו, הכוללות קטעי וידיאו, קריאת שמע, וטקסט לדיבור עם הדגשת אנימציה. טכנולוגיות אלו מסייעות לילדים הסובלים מדיסלקציה או הפרעות קשב לראות את המילים תוך שהם שומעים את הקריין מדבר על הנושא.

טכנולוגיות אלו מספקות פתרון למידה חזותי מקוון יעיל ביותר לתלמידים הסובלים מדיסלקציה. הן מספקות מודלים של למידה מקוונת עם קטעי וידיאו לילדים באמצעות ציונים בדרגה שלוש עד 12, כשציון 12 הוא הגבוה ביותר. התכנית כוללת מספר בלתי מוגבל של קורסים לילד, עם אפשרויות לתכניות למידה נוספות בשיטה זו.

כל מה שהילד צריך לעשות זה ללחוץ על כפתור ולקבל את הטקסט אותו עליו לקרוא. הדגשת המילים מסייעת לו לראות את המילים כשהוא שומע אותן. כך יכול הילד לקרוא את השיעורים, להקשיב להם, או לקרוא יחד עם מצגת הטקסט המסומנת. הסרטונים הכלולים מסייעים לילד ללמוד באופן המתאים לו באופן אישי.

תכניות למידה הסתגלויות למדעים ומתמטיקה

טכנולוגיות אלו מספקות מדע אינטראקטיבי ותכנות מחשב לתרגול מתמטיקה. תכנית לימודים זו מבוססת על שיטות מחקר מוכחות להוראה ולמידה יעילה. כל מודל כולל התקדמות שיטות עבודה מומלצות, והתכנית מיועדת לשיפור ההתקשרות של הילד עם התוכן הנלמד.

אלו הם מודלים אורקוליים הכוללים ייצוגים חזותיים ברורים המסייעים לתלמידים להבין את הנושא הנלמד. תכניות אלו אידיאליות לשמיעה או למידה חזותית, כשההיבטים האינטראקטיביים מועילים לתלמידים המעדיפים למידה תנועתית או של מישוש. הן כוללות בעיקר פעילויות של לחיצה-גרירה ושחרור.

תכנית לימודים אינטרנטית המספקת חוויית למידה רב ממדית

תכנית זו מיועדת לתרגול בבית ואידיאלית לילדים הסובלים מהפרעות קשב או דיסלקציה. התכנית מבוססת על טכנולוגיה חדשנית, כשהשיעורים עשירים במדיה וחדורים בסרטי וידיאו, אנימציות, משחקי למידה, קטעי אודיו וקישורים לאינטרנט. אחד ההיבטים הטובים ביותר בטכנולוגיה זו הוא שהיא מאורגנת כתכנית שיעור יומי שפותחה במיוחד למשפחות המפעילות תכנית חינוך ביתי.

ההיבטים הויזואליים והקוליים בתכנית מספקים נגישות מצוינת לתוכן, וניתן גם להשתמש בפונקצית טקסט לדיבור על מנת לקבל את התוכן ולהקריאו לילדים. זהו יתרון משמעותי לילד הסובל מדיסלקציה שמעוניין לעבוד באופן עצמאי יותר.

דילוג לתוכן