האם יש לדיסלקציה יתרונות?

דיסלקציה לא תמיד שלילית
דיסלקציה לא תמיד שלילית

דיסלקציה נחשבת בדרך כלל ללקות נפשית המקשה על קריאה, זכירת אותיות ומספרים והתמודדות עם ימין או שמאל.

מומחי מוגבלויות מאתגרים תפיסת למידה זו וטוענים כי דיסלקציה היא דרך חלופית לחיווט מוחי, ועשויים להיות לה יתרונות רבים. אך העובדה היא כי בעוד שילדים דיסלקטים נאבקים בלימודים בכיתות הנמוכות, הם גדלים בדרך כלל להיות יוצרים מחוננים, ממציאים ויזמים.

ההגדרה המקובלת לדיסלקציה מתמקדת בקשיי קריאה ואיות, אך הקשיים הם בלתי צפויים ומשתנים בהתאם לרמת הילד וחשיפתו לחינוך.

חלק מהמומחים סבורים כי הגדרה זו אינה מספקת לשימוש מעשי, היות ובפועל התסמינים משתנים הרבה מעבר להגדרה זו.

חלק מהילדים קוראים עם הבנה טובה ולכן אינם מוכרים כדיסלקטים, אך הם עדיין קוראים בקצב איטי למדי ביחס לתלמידים אחרים, וביצועיהם סובלים ממהירות הקריאה האיטית.

עבור חלק מהתלמידים הדיסלקטים, בעיות הקריאה אינן כה משמעותיות אך הם חווים בעיות בתחומים אחרים כגון כתיבה, מתמטיקה או שינון, אך הבעיות נובעות מאותם הבדלי חיווט העומדים בבסיס אתגרי קריאה ואיות דיסלקטי, וההגדרות הקלאסיות של דיסלקציה המתמקדות אך ורק בעיבוד מילים, צלילים או שפה, אינו לוכד באמת את רוחב היריעה של הבדלים אלו.

נקודות החוזק העיקריות של דיסלקציה

אחד מהיתרונות הרבים של דיסלקציה, אותם לא ניתן להפריך, הוא שיפור היצירתיות. נכס זה משפר היבטים רבים בחיי הדיסלקטי, המצטיין לעיתים קרובות באמנויות, הצגת כישרון ציור ורישום. סביר להניח כי כישרון יצירתי זה צומח מהצורך שלו ללמוד שימוש בתמונות במקום במילים.

היצירתיות הגבוהה של דיסלקטי מאפשרת לו גם לפתור בעיות מסובכות בדרכים חדשניות. לקות זו מגבירה לעיתים קרובות את יכולתו לטפל באובייקטים תלת ממדיים במהירות. דיסלקטים מצטיינים בדרך כלל במקצועות הנדסיים ומכאניים.

היצירתיות המוגברת של דיסלקטי מאפשרת לו גם לראות הקשרים בין רעיונות אותם אדם ללא לקות זו עלול להחמיץ. מוחו עובד לעיתים קרובות באמצעות סינון כמויות גדולות של מידע במהירות, ובחירת נקודות מפתח. כתוצאה מכך, אחד מהיתרונות בדיסלקציה הוא כי המוח פול ליצירת קשרים והסקת מסקנות בין רעיונות על מנת לשפר את הבנת הנקרא.

יתרון נוסף של דיסלקציה הוא היכולת לבצע משימות מסובכות מרובות בבת אחת. אדם עם לקות זו לומד בסופו של דבר לקרוא, אך סגנון הקריאה שלו שונה בדרך כלל מאדם ללא דיסלקציה.

אדם עם דיסלקציה קורא תוך כדי סריקת הטקסט, משיכת מילים או ביטויי מפתח והסקת משמעות מחלקים אלו. סגנון קריאה זה משפר את יכולתו להתמקד בעוצמה לפרקי זמן קצרים והוא יכול להתמקד גם עם הסחות דעת סביבו.

אחד היתרונות בדיסלקציה הוא כי דיסלקטים רבים הם לרוב סבלניים ואמפתים. ילדים עם לקות זו חייבים לעבוד הרבה יותר קשה. כתוצאה מכך, הם מפתחים סבלנות מוגברת ואינם זקוקים לסיפוקים מיידיים, שכן הם רגילים בעיכובי הצלחה וגמול. מאבקם מפתח גם אמפתיה ודאגה משמעותית לזולת.

דילוג לתוכן