ספרים קוליים: יכולים לעזור בהתמודדות עם דיסלקציה

הוראה מתקנתבדומה לטכנולוגיות מסייעות אחרות, ספרים קוליים מסייעים לאנשים הסובלים מבעיות דיסלקציה ובעיות ראייה. הם מהווים עבורם "קרש קפיצה" לקריאה ולמידה, זמינים באלפי כותרים, בדיוניים ושאינם בדיוניים, ומחולקים לעשרות קטגוריות. הם זמינים בקבצי MP3 ובאביזרי USB.

הספרים הקוליים מסייעים לילדים ומבוגרים להפוך לקוראים ולומדים יעילים וטובים יותר. כשאדם נאבק במטלות הלימודים או בקריאה, ספרי אלו הם כלי רב עוצמה המשפר את הבנת הנקרא, משפר את הביטחון העצמי והעצמאות, חוסך זמן בלימודים, ומוביל להשגת ציונים טובים יותר.

מהם ספרים קוליים?

טכנולוגיות נגישות וחינוך מיוחד זמינים ומפותחים היום יותר מבעבר, ומסייעים לאנשים הסובלים מלקויות. היום מובנים צרכים אלו והטכנולוגיה המודרנית מפתחת ומתפתחת בהתאם ללא הרף. ספרים קוליים הם ספרים, מוקלטים, המושמעים על ידי קריין מקצועי השולט בשפה בה כתוב הספר, ובמקרים רבים יש לו הכשרה מקצועית אף בנושא בו עוסק הספר.

הכרות החומר מסייעת לקריית להגות כראוי את המונחים המוזכרים בספר והנושאים בו הוא עוסק. כישורים אלו חיוניים להקראת ספרים מקצועיים כשהשומע יכול להבין היטב את הסימנים המוסכמים הקשורים בספר, כמו גם נוסחאות, ביטויים משתנים או היגויים שונים.

ספר קולי זמין באמצעות תקליטור או כל אמצעי הנגשה אלקטרוני אחר וניתן להשתמש בו ממש כפי שמשתמשים בכל אמצעי מוסיקלי אחר הניתן לחיבור למחשב, לנגן דיסקים, או אפילו באמצעות הדואר האלקטרוני. כל אדם בוחר את אמצעי המדיה המתאים לו, וכל אמצעי אלקטרוני מכיל חומר רב, בדרך כלל יותר מכפי שמכיל דיסק רגיל של מוסיקה.

ניתן להתאים את הספרים הקוליים לשימוש בכל צורה אישית שנוחה, כך, למשל, ניתן להקשיב לספרים הזמינים בקבצים קצרים המיועדים לרמות דיסלקציה קלות יותר. כלומר, במקרה בו אדם דיסלקטי סובל אף מהפרעות קשב וריכוז, הוא מפיק תועלת משיטה זו.

יתרונות הספרים הקוליים להתמודדות עם דיסלקציה

כל היתרונות הרגילים המגיעים עם קריאת ספרים מודפסים, זמינים אף בספרים קוליים, ויותר. אנשים הסובלים מדיסלקציה מדווחים שהם משתמשים בספרים אלו בשל מגוון נרחב של סיבות. הם פשוט נהנים מסיפור טוב או חומר ספרותי אחר הדרוש להם, ללא העייפות והתסכול של התמודדות עם ספר מודפס. אחרים משתמשים בהם לשם מחקר או הקשבה כשהם נמצאים בנסיעות.

הספרים הקוליים מאפשרים לאנשים דיסלקטים, ילדים ומבוגרים, ליהנות שוב מקריאה. כשהעניין בקריאה דועך למינימום ההכרחי, בשל המגבלה, הספרים הקוליים משיבים את העניין, היכולת וההנאה מספרים, ומשפרים אף את אוצר המילים.

ילדים צעירים הסובלים מדיסלקציה, אינם חווים עוד פיגור לעומת שאר בני כיתתם. הם יכולים לשוחח עם החברים לכיתה על הספרים להם הקשיבו, להשתתף בכיתה באופן פעיל ולהפגין את בקיאותם, ואף להפוך ל"קוראים" הטובים ביותר בכיתה. ספרים קוליים משנים את חיי הסובלים מדיסלקציה. המעבר מילד או אדם שאינו מסוגל לקרוא, לאדם המוקסם מסיפור הוא חוויה מדהימה.

הספרים הקוליים מסייעים לפיתוח אוצר מילים, העשרת הדמיון וחקירת העולם סביב. בעוד שקריאה היא יכולת מובנת מאליה עבור אנשים שאינם סובלים מדיסלקציה, ילדים בעלי מוגבלויות זוכים לחוות עולמות שלמים ללא המאבק הכרוך במוגבלותם.

אולי יעניין אותך גם:

חוקרים בדקו וגילו איך דיסלקטים מעבדים מידע ואלו הם התוצאות

דילוג לתוכן