דיסלקציה נרכשת

דיסלקציה נרכשתבאופן כללי דיסלקציה היא לקות למידה מולדת הבאה לידי ביטוי בהפרעה לתהליכים הקוגניטיביים התקינים הדרושים לקריאה. כבר כאן ניתן לראות בעייתיות מסוימת עם המונח "דיסלקציה נרכשת" וזאת כיוון שלפי ההגדרה הבסיסית דיסלקציה היא תופעה שמקורה בבעיה מולדת.

לפיכך, דיסלקציה נרכשת הוא המונח המשמש לתיאור לקויות ביכולת הקריאה שהתפתחו במהלך החיים. על מנת שלא ליצור בין בלבול בין דיסלקציה במובן הקלאסי של המילה שמאובחנת לרוב בגילאים צעירים מאוד לבין דיסלקציה נרכשת, נהוג להשתמש במונח אלקסיה, לתיאור הפרעות קריאה שהתפתחו בשלב מאוחר יותר.

חשוב להבין כי דיסלקציה נרכשת יכולה להתפתח בכל גיל שהוא ולאו דווקא בילדות וכן שהלוקים בהפרעה זו, נוטים לאבד את היכולות שהיו להם ערב האירוע שהוביל להתפתחות הלקות (גם זאת בניגוד לילדים שנולדו עם דיסלקציה). המשמעות היא שאדם שכל חייו נהנה מיכולת קריאה מצוינת, יכול ביום בהיר אחד לאבד את המיומנויות שרכש במהלך חייו.

מה הם הגורמים לדיסלקציה נרכשת?

ישנו מגוון רחב ביותר של גורמים היכולים להוביל להתפתחות של דיסלקציה נרכשת כשבין היתר מדובר על הגורמים הבאים:

  • חבלת ראש – חבלת ראש יכולה להיות תוצאה של נפילה, תאונת דרכים, תקיפה ועוד. פגיעה שכזו יכולה להוביל לשינויים אנטומיים במערכת העצבים המרכזית ובין היתר להוביל לבעיות ביכולת הקריאה.
  • אירוע מוחי – אירוע מוחי או שבץ מוחי הוא מצב רפואי מסוכן שבו נפגעת אספקת הדם לאזור מסוים במוח בעקבות דימום או חסימה של כלי דם במוח. האזור שאספקת הדם שלו נפגעת, יכול תוך דקות ספורות להפסיק לתפקד כשבמקרים מסוימים מדובר על החלק המוחי האחראי על יכולת הקריאה התקינה.
  • גידול מוחי – נזק לרקמת המוח יכול להיות תוצאה של שינוי שמקורו בגידול סרטני או בגידול שפיר. כמובן שגם ניתוח להסרת הגידול יכול להוביל לנזק שיבוא לידי ביטוי בדיסלקציה נרכשת.
  • דלקת קרום המוח – דלקת קרום המוח ואפילו דלקת אוזניים חריפה במיוחד יכולה לגרום לשינויים מוחיים שיבואו לידי ביטוי בדיסלקציה נרכשת.

כיצד דיסלקציה נרכשת באה לידי ביטוי מבחינה קלינית?

דיסלקציה נרכשת יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים בדיוק כמו דיסלקציה מולדת, כשבין היתר מדובר על קריאה איטית מאוד, קושי בזיהוי מילים חדשות, קושי בהבנת הכתוב, בלבול בין אותיות שונות ועוד.

כיצד מאבחנים דיסלקציה נרכשת?

דיסלקציה נרכשת מאבחנים באותם הכלים שבהם נעשה שימוש לצורך אבחון של דיסלקציה קלאסית מולדת. בין היתר מדובר על זיהוי של טעויות נפוצות כמו למשל קושי בהעתקת טקסט או קושי בכתיבה של טקסט המוקרא לנבדק, תוך שלילה של גורמים אחרים שהיו יכולים לבוא לידי ביטוי בתסמינים האופייניים. בדרך כלל דיסלקציה נרכשת מפריעה מאוד לאדם הלוקה בה כיוון שמדובר על אובדן של מיומנות בסיסית ביותר שמתרחש לרוב באופן פתאומי.

כאשר מאבחנים כי הנבדק אכן סובל מדיסלקציה נרכשת יש חשיבות עליונה לנסות לאבחן האם הוא סובל מבעיות אחרות שמקורן בפגיעה המוחית שחווה.

כיצד מטפלים בדיסלקציה נרכשת?

הטיפול בדיסלקציה נרכשת משתנה בהתאם לגורם לדיסלקציה ובהתאם לאופן שבו היא באה לידי ביטוי בכל מטופל ומטופל. מאחר ובדרך כלל הנזק המוחי אינו הפיך, הרי שמטרת הטיפול היא לסגל למטופל מיומנויות ואסטרטגיות שונות שבעזרתן יוכל להתמודד עם מצבו החדש.

כיום מוצע לסובלים מדיסלקציה מגוון רחב של אביזרי עזר ואסטרטגיות קריאה מתקדמות, אך רבים מהסובלים מדיסלקציה נרכשת חשים בושה ונמנעים מלגשת לטיפול. במידה וחוויתם פגיעה ביכולת הקריאה חשוב שתדעו כי כיום ניתן לפתור את הבעיה באופן פשוט יחסית.

ראו גם:
על הקשר בין דיסלקציה לגנטיקה

דילוג לתוכן