חדר סנוזלן

סנוזלןשיטת טיפול אשר פותחה בהולנד עבור אנשים הסובלים מלקויות שונות במערכת העצבים המרכזית ומבעיות נלוות נוספות.

מונח סנוזלן מתייחס לחדר היוצר גירוי רב חושי באופן מבוקר ומשדר אווירת נינוחות השורה על הנוכחים בו. החדר נטול רעשים ומחופה כולו במזרונים לבנים על קירותיו ורצפתו.

השפעות חדר סנוזלן על ADD

במרכז החדר ניצב עמוד בועות המתנשא לגובה של שני מטרים ממנו יוצאות בועות מאירות המלוות ברחש נעים. על הקירות מוצגים כתמי אור צבעוניים הנים באופן מחזורי ובקצב אחיד ואיטי. בפינת החדר נמצא מזרן מים מחומם  ולצדו סיבי אור דקיקים.

שיטת הטיפול מיושמת מזה 33 שנים ברחבי העולם. חדר הסנוזלן בנוי באופן אופטימלי לגירוי החושים:

  • ראייה – מסכים עם צורות מתחלפות, סיבים אופטיים, לייזר ועוד.
  • שמיעה – מוסיקת רקע מתחלפת המשתנה בהתאם לפעולות הילד.
  • מישוש  – רטט, צורות, חום וקור, חספוס ופרוות.
  • שיווי משקל – כריות, מזרונים ומבוכים.

החדר מחדד גם את חוש הריח, ומערכת גירויים זו מסייעת לילד להתנסות בפעולות אשר הוא נמנע מהן עד כה תוך פיתוח של חושים אשר טרם הכיר המסייעים בפיתוח הסתגלות, סקרנות, שליטה, רוגע, אמונה בסביבה, ביטחון עצמי ושלוות נפש.

איך זה עובד?

המערך החושי של כולנו מספק את היכולת לעבד גירויים הנקלטים בו זמנית מהחושים השונים, כך אנו מבינים את הקורה סביבנו, כאשר מערכת זו נפגעת, נפגעת גם תפיסת העולם שלנו, המקרים של מוגבלות פיזית או שכלית הקושי באינטגרציה סנסורית בולט במיוחד ובעל השפעות רבות על תפקודנו ואורח חיינו.

אנשים הסובלים מבעיות בקליטה הסנסורית כגון אלה הסובלים מבעיות קשב וריכוז נראה שלא מגיבים אלינו כלל ואף אינם מבינים את משמעות התקשורת בין אנשים. בחדר סנוזלן מתבצעת התאמה של הגירויים השונים לפי צרכי המטופל והעדפותיו, כך מתקבלת חוויה חושית בה עובד כל חוש בפני עצמו וכן מתבצע שילוב של פעולת כלל החושים. המומחיות של השיטה היא במיקוד ובידוד הגירויים ברמה מעבדתית של ממש.

תגובות לטיפול סנוזלן

התגובות לטיפול משתנות בין המטופלים השונים וכל אחד מהם מגיב באופן שונה לגירויים בחדר, יש מהם אשר נהנים מהשנייה הראשונה ויש שזקוקים לזמן על מנת להתרגל לסביבתם. החדר מאפשר לילד חופש תנועה, מגע וקבלת משוב וגירוי באופן שמצאים לו ללא מגבלות של מה מקובל על הסביבה. כך ניתן לבנות את ביטחונו העצמי וליצור אצלו אמון כלפי סביבתו.

התאמת גירויים – הגירויים השונים מגיעים באופן עקבי, רציף, מונוטוני ואיטי כך שמתאפשר לילד להתאים את עצמו לגירוי ולפתח למידה. התהליך מלווה בהשגחה ותמיכה של תרפיסטים נוירו התפתחותיים המכוונים את הטיפול בהתאם לצרכים המוטוריים, הרגשיים והתחושתיים של הילד, כך שניתן לשפר מספר יכולות ותפקודים ולהקנות לילד מיומנויות אשר חסרות לו. הטיפול כולל ודורש סבלנות, הקשבה ואהבה מצד המטפל.

תוצאות טיפול ADD בחדר סנוזלן

הסנוזלן מסייע בשיפור ההתמודדות של הילד בעל הלקות עם סביבתו וזאת תוך פיתוח של העדפה חושית אשר מהווה בעיה וקושי בקרב מטופלים הסובלים מבעיות של קשב, ריכוז, היפראקטיביות ולקויות התנהגותיות וחושיות נוספות.

השיטה מסירה חסמים אצל הילד כלפי עצמו וכלפי סביבתו. הסנוזלן מאפשר לילד להגמיש את הדפוסים החושיים שלו וללמוד כיצד לשלוט בהם ובאיזה אופן לחלק את העיבוד החושי לגירויים הנקלטים אצלו.

דילוג לתוכן