טכנולוגיות המסייעות לליקויי למידה

טכנולוגיות המסייעות לליקויי למידהבמהלך השנים נצבר ידע רב המאפשר לאבחן בצורה טובה יותר סוגים שונים של לקויות למידה.

האבחון החשוב הזה יכול להוביל למהפך ביכולת הלמידה וליתר דיוק – בהקטנת הפער שבין היכולת והפוטנציאל לבין המימוש בלהישגים לימודיים בבית הספר או באקדמיה.

באמצעות שימוש מושכל בטכנולוגיות מסייעות ניתן להתגבר על מגוון רחב של קשיים לרבות הקושי לשמור על קשב וריכוז, הקושי להתמודד עם חומר כתוב, הקושי להתבטא כראוי בכתב, קשיים בניהול נכון של משאבי זמן.

בזכות מגוון טכנולוגיות מסייעות ניתן להתגבר על הקשיים ועל התסכול, ניתן לשבור את הסטיגמה וניתן להגיע להישגים. ניתן להצליח יותר במסגרת הלימודים בבית הספר, ניתן להצליח יותר במהלך הלימודים במוסדות החינוך הגבוהים ולאחר מכן – ניתן להצליח יותר גם במקומות העבודה השונים בתור מבוגרים.

מנהלים את הזמן

קושי מרכזי שעליו מדווחים רבים מהסובלים מלקות למידה כזאת או אחרת הוא הקושי לנהל את הזמן, לתעדף משימות, לסיים מטלות שונות בזמן נתון. מדובר לא רק בקושי להתמודד עם ריבוי משימות אלא גם בקושי להקצות זמן למשימות שונות שיש לבצע האחת לאחר השנייה. ניהול זמן נכון מתחיל במודעות לכך שקיימת בעיה, וניתן בהחלט לעשות שימוש בכמה עזרים בדרך אל הפתרון.

פתרון טוב ניתן למצוא בתוכנות מקוונות המסייעות בתכנון זמן טוב יותר. יש תוכנות שמסייעות לשפר את העירנות ביחס למשך הזמן שנדרש לביצוע משימות שונות, כך ניתן יהיה להקצות מראש את הזמן המתאים. שימוש בשעון עצר (סטופר) המצוי כיום בכל טלפון סלולרי יכול להיות מועיל מאין כמוהו. כל מה שצריך לעשות זה לכוון התראת צלצול ברגע שמסתיים הזמן שהוקצב, כך שברור שצריך לעזוב משימה אחת ולעבור למשימה הבאה.

כדאי להפעיל התראת זמן גם כאשר לוקחים הפסקה מלימודים לטובת צפייה בטלוויזיה, משחק במחשב וכדומה. בנוסף, כדאי לעשות שימוש ביומן לתכנון סדר יום בכלל ולהקצאת זמן למטלות וללימודים בפרט. ניתן למצוא אפליקציות ותוכנות של יומנים מקוונים, שיכולים להיות נוחים לשימוש ובעלי תכונות אינטראקטיביות שניתנות לסנכרון.

קשיי קריאה וטכנולוגיות מסייעות

גם קושי בקריאה נפוץ בקרב ילדים ומבוגרים הסובלים מליקויי למידה וגם כאן – יש לא מעט פתרונות וטכנולוגיות מסייעות. פתרון טוב ניתן למצוא על מדף התוכנות, כאשר ישנן כאלה שנועדו להקריא את מה שמופיע על המסך בכתב.

יש תוכנות שיכולות להמיר לקול קבצים מסוג מסוים כגון וורד, פי די אף, דפדפני אינטרנט שונים. בחלק מהתוכנות יש פונקציה לשליטה על מהירות ההקראה. מי שמסוגל ומעוניין לקרוא טקסטים מעל גבי המחשב, יש אשרות לכוון את המסך בצורה שמקלה על הקריאה – ניתן לשנות את יחס הניגודיות, ניתן להגדיל את הגופן, באתרים מונגשים יש אפשרות לבחור גופן מותאם ומוגדל.

עוזרים לכם לכתוב

ישנם סטודנטים ותלמידים שמקבלים סיוע בבחינות, כאשר יש מי שכותב עבורם את התשובות, שהתלמיד מקריא בעל פה. טכנולוגיות מתקדמות מסוגלות לסייע בכך. יש בנמצא כיום עטים משוכללים, שיכולים לסרוק טקסט כתוב, אפילו בכתב יד ולהעביר למחשב. בצורה כזאת ניתן להיעזר בסיכומים של חברים או של מורים, בלי לפספס.

פתרון טוב מסוג אחר הוא הקלדה של תכנים, שיעורים והרצאות בשיטת ההקלדה העיוורת. יש כאלה שנוח להם יותר להקליד ולהקשיב, לעומת כתיבה בכתב יד. אפשר גם להקליט את השיעור באמצעות מכשיר הקלטה או סלולרי מתקדם. יש בנמצא מקלדות ייחודיות שמציגות במסך קטן משפט או שניים אחרונים שנכתבו ויש גם עזרים נוספים שיכולים לעזור לבעלי קשיי ריכוז למשל אוזניות לביטול רעשי רקע, שמסייעות בזמן הכנת השיעורים או בזמן שמתמודדים עם בחינה.

דילוג לתוכן