ויוואנס – תרופה חדשה בישראל להפרעות קשב וריכוז

ויוואנס – תרופה חדשה בישראל להפרעות קשב וריכוזלקראת סוף שנת 2014 הודיע משרד הבריאות על אישור השיווק של תרופה חדשה הנקראת ויוואנס, המיועדות לטיפול בסובלים מהפרעות קשב וריכוז.

תרופה זו פופולארית מאוד בעיקר בארצות הברית והתקווה היא שתסייע לסובלים מהפרעות קשב וריכוז, שלא נהנו מהקלה בעקבות השימוש בתרופות האחרות המשווקות בארץ. לפי ההערכות העדכניות ביותר שיש בידינו כיום, קרוב לעשרה אחוז מהישראלים סובלים מהפרעות קשב וריכוז.

מה הן הפרעות קשב וריכוז על קצה המזלג?

הפרעות קשב וריכוז הוא השם העממי שניתן להפרעה נוירו התפתחותית הנקראת הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים ולהשפיע על הלוקים בה בכמה דרגות עוצמה. בין היתר ההסתמנות הקלינית שלה יכולה לבוא לידי ביטוי בקושי רב לפצל את הקשב, קושי רב עד חוסר יכולת להתרכז לאורך זמן, נטייה לאימפולסיביות ועוד.

ההפרעה גורמת לסובלים ממנה לפגיעה חמורה באיכות החיים וזאת כיוון שהיא פוגעת לא רק בהישגים האקדמיים, אלא גם ביכולת להתמיד בעבודה אחת, ליצור קשרים חברתיים תקינים, מקשה על היכולת ליצור מערכות יחסים רומנטיות ארוכות טווח ועוד.

מקומו של הטיפול התרופתי במערך הטיפולי

הטיפול התרופתי בסובלים מהפרעות קשב וריכוז מהווה את אחד מהמרכיבים המרכזיים של התכנית הטיפולית. למעשה, במקרים לא מעטים הטיפול התרופתי מהווה את המרכיב היחיד של התכנית הטיפולית אם כי ההמלצה היא שהטיפול ייערך במסגרת רב מקצועית. אי לכך, ישנה חשיבות עליונה להעניק לציבור הסובלים מהפרעות קשב וריכוז מטרייה רחבה ככל האפשר של תרופות ולהימנע מצמצום של המגוון.

התרופות ששווקו עד לאחרונה בישראל

עד כה שווקו בישראל שתי תרופות בלבד: ריטלין וקונצרטה. הן ריטלין והן קונצרטה הם השמות המסחריים של תרופות המכילות מתילפנידאט. מתילפנידאט הוא חומר פסיכואקטיבי בעל השפעה ממריצה על מערכת העצבים המרכזית. מתילפנידאט משפיע הן על הספיגה החוזרת של הדופמין, הן על קולטני הסרוטונין והן על הנורואדרנלין.

התרופות ששווקו עד כה בארץ נבדלות אלו מאלו בעיקר במשך ההשפעה ובאופן ההשפעה. כך לדוגמה ריטלין לשחרור מידי הינה תרופה המתחילה להשפיע מיד לאחר הנטילה כשמשך ההשפעה שלה הוא כארבע שעות בלבד. לעומת זאת, קונצרטה היא תרופה שבה השחרור של החומר האקטיבי (מתילפנידאט) מתבצע באיטיות רבה והשפעתה נמשכת כשמונה שעות.

היתרון של התרופה החדשה

התרופה החדשה שאושרה לשיווק על ידי משרד הבריאות נקראת ויוואנס (Vyvanse) ולפי ההגדרה היבשה לא מדובר בתרופה אלא בקדם תרופה (Prodrug). ויוואנס מבוססת על אמפטמין, המחובר למולקולה של L-lysine. לפיכך, החומר הפעיל נכנס לפעולה רק לאחר שמתרחש תהליך של פירוק והאמפטמין מופרד מהליזין. המשמעות היא שהתרופה לא תשפיע על המשתמש לו ייקח אותה בהסנפה וזאת בניגוד לתרופות האחרות כמו הריטלין והקונצרטה. הודות לכך, לא ניתן לעשות בה שימוש לרעה.

לפי כל המחקרים שנערכו על התרופה נמצא כי רמת היעילות שלה זהה לרמת היעילות של התרופות האחרות שמשווקות בישראל, כשהדברים נכונים הן עבור מבוגרים והן בנוגע לילדים. כמו כן, האופן שבו משוחרר החומר הפעיל גורם להשפעה אחידה ורציפה. אי לכך, החומר משפיע על המטופל באופן פחות אגרסיבי בהשוואה לאופן שבו משפיעות על המטופלים התרופות האחרות המשווקות בישראל.

בנוסף לכך, תופעות הלוואי דומות מאוד לתופעות הלוואי של התרופות האחרות אם כי עוצמתן נמוכה יותר באופן מובהק סטטיסטית. תופעות הלוואי של התרופה כוללות בין היתר נטייה לרגזנות, קושי להירדם, כאבי ראש, חוסר מנוחה, חוסר תיאבון, האצה של הדופק ועוד.

דילוג לתוכן