קושי בתפקוד המיני על רקע הפרעת קשב וריכוז

8705690_xxlבניגוד לאמונה הרווחת, הפרעות קשב וריכוז אינן הפרעות המהוות את חלקן של ילדים ובני נוער בלבד, החולפות מאליהן עם ההתבגרות. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה פסיכיאטרית המלווה את האדם לאורך כל ימי חייו ולפיכך ההשפעה שלה לא מסתיימת עם סיום הלימודים בבית הספר.

יתרה מכך, אמנם רוב הציבור מודע לכך שההפרעה פוגעת בהישגים האקדמיים ומקשה על מיצוי היכולות האינטלקטואליות, אך חשוב מאוד להבין כי ההפרעה משפיעה על מגוון רחב של תחומים בחיים המבוגרים כשבין היתר מדובר על התחום הבינאישי, הנפשי והתעסוקתי. במאמר שלפניכם נפרט אודות האופן שבו משפיעה הפרעת קשב וריכוז על התפקוד המיני של הלוקים בה.

קשיי ריכוז וקשיים בתפקוד המיני

הבעיות השכיחות ביותר בתפקוד המיני בקרב מטופלים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז קשורות בשלב הפורקן. בקרב גברים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז ניתן לראות עיכוב משמעותי בשפיכה ואילו בקרב נשים ניתן לראות קושי בהגעה לאורגזמה. מטופלים רבים הסובלים מבעיות אלו מדווחים על כך שבמהלך האקט המיני הם חושבים על דברים רבים בעת ובעונה אחת ובאופן כללי מתקשים להתמקד בגירוי אחד בלבד.

חשוב להבין כי התסמינים של הפרעת קשב וריכוז רבים ומגוונים ולפיכך ההפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשתי דרכים שונות בשני מטופלים. עם זאת. ההשפעה הכללית של ההפרעה על יכולת הריכוז היא שלילית. כך לדוגמה ישנם מטופלים שיוכלו להתמקד בחוויה המינית בלבד, אך למשך לא יותר מדקות ספורות. אחרים יוכלו להתמקד בה למשך זמן רב יחסית, אך זאת כל עוד חלק מהקשב שלהם יופנה לגירויים אחרים או למחשבות שאינן קשורות לאקט המיני עצמו.

שעמום ובעיות בתפקוד המיני

בנוסף לבעיות הריכוז השונות מהן סובלים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז, חשוב מאוד לציין כי חלק ניכר מהלוקים בהפרעות אלו משתעממים במהירות גבוהה מאוד מגירויים שונים. הצורך בגירוי עוצמתי ואינטנסיבי וסף הגירוי הגבוה מהווה את מנת חלקם של רבים מהלוקים בהפרעת קשב וריכוז.

במקרים רבים מאוד ניתן לראות כי מערכות יחסים בהן לפחות אחד מבני הזוג לוקה בהפרעת קשב וריכוז, מתחילות בתנופת התלהבות גדולה מאוד, בתשוקה אדירה ובאינטנסיביות גבוהה. הדבר נכון בעיקר כשמדובר בהפרעה שבה המרכיב הדומיננטי הוא אימפולסיביות או היפראקטיביות. עם זאת, במקרים רבים ההתלהבות הראשונית הופכת חיש מהר לשעמום גדול והדבר בא לידי ביטוי מן הסתם גם בחיי המין.

היווצרות של דפוסים המזיקים לתפקוד המיני

אחד הדפוסים הקלאסיים ביותר המתפתח בקרב זוגות בהם אחד מבני הזוג סובל מהפרעת קשב וריכוז הוא דפוס המזכיר יחסים בין הורה לילד. בן הזוג הסובל מהפרעת קשב וריכוז מתקשה לשנות את התנהגותו ואילו בן הזוג השני תופס את עמדת ההורה המתוסכל, המנסה לשווא להשליט סדר וארגון בחיי בנו. במקרים רבים מאוד בן הזוג הנמצא בתפקיד ההורה בקשר, יאשים את הצד השני בכל הבעיות הקיימות בזוגיות. ללא טיפול מתאים, הדפוס הלא יעיל הזה נוטה להתקבע ולהתייצב כשככול שחולף הזמן, הטיפול יהיה מורכב ומאתגר יותר.

חשיבות הפנייה לטיפול

חשוב להעלות את המודעות לבעיות בתפקוד המיני המהוות את מנת חלקם של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ולהבין כי במקרים רבים מקור הבעיות הוא בהפרעה עצמה. כמו כן מומלץ ביותר שלא לטאטא את הבעיות מתחת לשטיח ולהתעקש על פנייה לטיפול. חיי מין בריאים ותפקוד מיני תקין מהווים חלק אינטגרלי מאיכות החיים ואין סיבה לוותר עליהם, אך הטיפול מחייב את שני בני הזוג להכיר בבעיה ולרצות לפתור אותה יחד.

דילוג לתוכן