תרפיה במוזיקה לטיפול בליקויי למידה

מוזיקה חודרת לנשמה וללב של כל אחד. היא מרגיעה, מעוררת, מנחמת ותורמת לאווירה. כל אחד מאיתנו נתקל ברגע בו מוזיקה השפיעה עליו לטובה ושיפרה את הרגשתו.

מוזיקה הינה אחד מאמצעי התקשורת הקדומים ביותר שליוו את האדם עוד מראשית בריאתו.

המוזיקה והקצב שליוו את שדה הקרב, שירים שאימהות שרו לילדיהן לפני השינה ועברו מדור לדור, קצב פעימות הלב, כל אלו חקוקים עמוק בתודעתינו. על כל אלה נשענת שיטת הטיפול- תרפיה במוזיקה.

מוזיקה כאמצעי ביטוי

תרפיה במוזיקה הינה שיטת טיפול בעזרתה ניתן לעזור לכל אדם לשפר את הרגשתו, לנטרל התנהגויות הרסניות ולייעל את עצמו. המוזיקה הינה כלי שעוזר לחבר בין בני אדם, באמצעותה ניתן לבנות רמת תקשורת אחרת לעיתים ללא מילים.

באמצעות המוזיקה ניתן לבטא רגשות שאין להם מילים, להוציא תחושות ומועקות שלא ניתנות לביטוי בדרך אחרת ומוצאות את דרכן החוצה דרך הקצב, המילים וכלי הנגינה השונים.

בשיטה זו משתמשים בכלי נגינה והקשה מגוונים, במילים, שירים ומוזיקה כדי לתקשר, להביע, להתבונן בתוך העצמי, לעבור תהליכים טיפוליים ולהגיע לכדי שינוי בהתנהגות ובתפקוד. בעת הטיפול המטפל והמטופל יוצרים מוזיקה, מאלתרים, מלחינים ושרים, מאזינים למוזיקה של אחרים ועוד.

תרפיה במוזיקה לטיפול בהפרעות קשב וליקויי למידה

באמצעות תרפיה במוזיקה ניתן לעזור לילדים הלוקים בהפרעות קשב וליקויי למידה. טיפול באומנות באמצעות מוזיקה יכול לעזור הן במישור הרגשי והן במישור המעשי. כמו אצל הפסיכולוג, מעלים מן התת מודע תכנים בעלי אופי רגשי שקשה להתמודד עימם ולומדים כיצד להתמודד עם תחושות אלו.

המוזיקה מחברת אותנו אל מקומות בסיסיים שאינם מצריכים שימוש במילים. כך, ילדים בעלי לקויות למידה יכולים לבטא את רגשותיהם באופן אחר שעוקף את הקשיים שלהם. הטיפול ניתן אצל מטפל מוסמך, בעל תעודה אשר מוכר על ידי האיגוד למטפלים באומנות בישראל. הטיפול מומלץ כחלק מסידרת טיפולים אשר ניתנים במקרים של לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז.

חשוב להעניק טיפולים, כגון שיעורי הוראה מתקנת, קורסי אסטרטגיות למידה, ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור, טיפול פסיכולוגי וטיפול באמצעות תרפיה באומנות כמו תרפיה במוסיקה, בתנועה, בציור ועוד. כל טיפול בפני עצמו עוזר להתמודד עם היבט מסויים של ההפרעה או הלקות וכולם יחדיו עוזרים בהתמודדות, בשיפור התפקוד ובשיפור ההרגשה.

תרפיה במוזיקה – תרומתו של הטיפול

הקצב הוא בסיס שיכול לתת ביטחון פנימי, המוזיקה יכולה להשרות שלווה ולנתק את האדם מהלחצים המציפים אותו ולעזור לריכוז. המוזיקה עוזרת לארגון פנימי של כל הרגשות והתחושות ומביאה לאיזון- כל אלה מוקרנים החוצה ומשפיעים גם על האירגון החיצוני ודרך ההתנהלות בחיים.

ילדים בעלי הפרעות קשב ולקויות למידה סובלים רבות מחוסר יכולת לשבת במקום אחד, להתרכז, לבצע משימות עד הסוף ומאבדים סבלנות מהר מאוד, לכן תרפיה במוזיקה, עוזרת להם להשתפר בתחומים אלו. נגינה מפתחת קואורדינציה ומוטוריקה, משנה את דרך החשיבה ונותנת כוח ואמביציה.

ילדים בעלי לקות למידה והפרעות קשב יכולים להגיע לשלב בו הם כבר לא מאמינים בעצמם וביכולות שלהם. באמצעות הנגינה, המטופלים חווים חוויות של הצלחה כאמצעי לשיפור ההערכה העצמית והביטחון העצמי. המוזיקה מגרה את המטופל לנסות דברים חדשים ומשרה בו ביטחון להעז יותר- תחילה במקום בטוח- בחדר הטיפולים ולאחר מכן בחיים שמחוץ לחדר.

לסיכום, תרפיה במוזיקה הינה כלי נפלא שבאמצעותו ניתן להביע רגשות, תחושות, קשיים והתמודדויות. ביחד עם המטפל ניתן להגיע להישגים, חוויות הצלחה, לשפר הביטחון העצמי ואת התפקוד בבית הספר ובחיי היום יום, במיוחד במקרים בהם המילים עצמן הן הבעיה.

דילוג לתוכן