רפואה אלטרנטיבית לליקויי למידה

רפואה אלטרנטיבית ללקויי למידהאנשים עם לקויות למידה יכולים ללמוד שיטות להתמודדות עם מוגבלויותיהם. קבלת סיוע מוקדם מגבירה את הסבירות להצלחה בבית הספר ומאוחר יותר בחיים.

אם לקויי הלמידה נותרים ללא טיפול, ילד עשוי להתחיל לחוש תסכול בלימודים, מה שעלול להוביל להערכה עצמית נמוכה, דיכאון ובעיות אחרות.

מומחים עובדים עם ילדים כדי לסייע להם ללמוד מיומנויות בניית עוצמותיהם ופיתוח שיטות לפצות על הלקויות בהתאם לאופי והיקף המוגבלות. כדי להתחיל בתכנית הטיפול, מטפל אלטרנטיבי קובע את המטרות האישיות של הילד; מציין את התכנית בפני הגורמים המוסמכים בבית הספר; ומציע להורים רשימות מומחים שיכולים לעבוד עימו.

התערבויות אלטרנטיביות ללקויות למידה פרטניות

אלו הן מספר דוגמאות לשיטות טיפול המסייעות לילדים עם לקויות למידה.

דיסלקציה

שיטות הוראה מיוחדות כוללות סיוע לילד ללמוד באמצעות חוויות רבות חושים ובאמצעות מתן משוב מיידי המחזק את יכולת הילד להכיר מילים.

שינויים בכיתה – לדוגמא, מורים יכולים להעניק לתלמידים הסובלים מדיסלקציה תוספת זמן לסיום משימות ולספק עזרים המאפשרים לילד לשמוע את השאלות במקום לקרוא אותן.

שימוש בטכנולוגיה – ילדים הסובלים מדיסלקציה עשויים ליהנות מהאזנה לספרים מוקלטים או באמצעות תוכניות עיבוד תמלילים המכילות תכונות בדיקת איות.

דיסגרפיה

כלים מיוחדים – מורים יכולים להציע בחינות בעל פה, לספק פתקים או לאפשר לילד להיבחן באמצעות הקלטה במקום באמצעות כתיבה.

שימוש בטכנולוגיה – ילד הסובל מדיסגרפיה יכול ללמוד להשתמש בתוכניות עיבוד תמלילים או הקלטות במקום כתיבה ביד.

שיטות אחרות להפחתת הצורך בכתיבה – מורים יכולים לספק הערות, תיאורים, וגיליונות עבודה מודפסים מראש.

דיסקלקוליה

שיטות חזותיות – לדוגמא, מורים יכולים לצייר תמונות של בעיות מילוליות ולהראות לתלמיד כיצד להשתמש בעפרונות צבעוניים להבדלת חלקי בעיות.

שימוש בעזרי זיכרון – מוסיקה היא שיטה המשמשת לסייע לילד לזכור מושגים מתמטיים.

שימוש במחשבים – ילד הסובל מדיסקלקוליה יכול להשתמש במחשב לכתיבה ותרגול.

דיספרסיה

סביבת למידה שקטה – כדי לסייע לילד להתמודד עם רגישות לרעש והסחות דעת, מורים יכולים לספק לו מקום שקט לבחינות, קריאה שקטה וביצוע משימות אחרות הדורשות ריכוז.

התראה מוקדמת – לדוגמא, ילד רגיש לרעש עשוי להפיק תועלת מידיעה מוקדמת אודות אירועים כגון תרגילי אש ופעילויות מיוחדות.

ריפוי בעיסוק – תרגילים המתמקדים במשימות יומיומיות מסייעים לילדים עם בעיות בתיאום.

טיפולים אלטרנטיביים נוספים

ילד עם לקויות למידה עשוי להיאבק עם הערכה עצמית נמוכה, תסכול ובעיות אחרות. אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש מסייעים לילד להבין רגשות אלו, לפתח כלי התמודדות ולבנות מערכות יחסים בריאות.

לעיתים מתרחשים מצבים אחרים עם לקויות למידה, כגון הפרעות קשב וריכוז. מצבים אלו דורשים טיפולים נפרדים, העשויים לכלול טיפול פסיכולוגי ותרופתי. במקרים חמורים, ילדים שאובחנו עם לקויות למידה עשויים לעבור לשירותי חינוך מיוחדים לשיפור מוגבלויותיהם.

ילדים זקוקים ללמידה המתאימה למוגבלויותיהם, כלומר, סביבת ההוראה צריכה להיות מתוכננת כך שהיא עונה על צרכי המיומנויות הפרטניות של הילד, ולכלול מינימום הגבלות על גישת הילד להתנסויות למידה טיפוסיות.

דילוג לתוכן