שיטת אלבאום

שיטת אלבאוםשיטת אלבאום היא שיטה ייחודית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, אצל ילדים ומבוגרים כאחד. מטפלי השיטה מאמינים שניתן לשפר את יכולותיה של מערכת העצבים בכל שלב ובכל גיל, כאשר השיפור מגיע מתוך התנסות גופנית.

באמצעות אימון גופני ניתן ליצור קשרים עצביים חדשים ובעקבות כך לשפר ולשכלל את הוויסות החושי, את היציבה ותנועת השרירים, את יכולת הריכוז והקשב ובעקבות כל אלה גם לשפר את המצב הרגשי והחברתי.

השיטה שמה דגש על שיפור היכולת של אדם ליצור אינטגרציה בין כלל מערכות גופו, למשל: ביצוע פעולות קוגנטיביות פשוטות או מענה על שאלות רגשיות תוך כדי ביצוע פעילות גופנית.

למי מומלץ לגשת לטיפול בשיטה?

שיטת אלבאום מתאימה לילדים ולמבוגרים שחשים אחד או יותר מהקשיים הבאים:

  • הפרעות קשב וריכוז
  • קשיי למידה
  •  בעיות יציבה
  • מתח לא מוסבר, שיכול להתבטא גם במתח שרירים, חריקת שיניים וכו'.
  • כאבי שרירים, שרירים תפוסים או שרירים רפויים
  • בעיות בדימוי הגוף

על מה מבוססת שיטת אלבאום?

לפי התאוריה שעומדת מאחורי השיטה, תפקודו של האדם תלוי במידת האיזון במערכות השונות בחייו: המערכת הגופנית, הקוגנטית, הסביבתית- תחושתית והרגשית. אם אחת המערכות הללו אינה מאוזנת, ייפגע תפקודו גם במערכות האחרות.

פגיעה באחת המערכות תיתכן בגלל חסך כלשהו בתהליך ההתפתחות, או טראומה יחידה או ממושכת בתהליך ההתפתחות, ששלביו הקריטיים ביותר הם בתחילת החיים. יחד עם זאת, ההתפתחות נמשכת לאורך החיים ולכן ניתן לשפר מיומנויות שונות גם בשלב מאוחר.

אם ילד מראה קושי ביכולות קוגנטיביות או מוטוריות, בהשוואה לבני גילו, הוא עלול לחוש מתוסכל ולעתים אף להיות דחוי.

הקושי הרגשי נוסף על הקושי הגופני והם מזינים זה את זה, מסתירים את יכולותיו האמיתיות של האדם ומייצרים דפוסי התנהגות לא אדפטיביים שמקשים עוד יותר על ההתמודדות. לכן חשוב לגשת לטיפול ולגשר על הפערים לפני שיתרחבו.

האבחון בשיטת אלבאום

האבחון בשיטה נחלק לאבחון מוטורי ולאבחון כירולוגי פסיכו- דיאגנוסטי, שיחד יוצרים תמונת מצב מקיפה על המטופל.

האבחון המוטורי: נבחנות יכולותיו של האדם בתחום הגופני (פעילות מוטורית וקליטה חושית), בתחום הרגשי ובתחום הקוגנטיבי. בנוסף, נבדקת יכולותיו בתחום האנרגטי, שכולל מודעות לסביבה ולעצמי.

DCD – הפרעת קוארדינציה התפתחותית: האבחון המוטורי בודק מערכות שונות בגוף, למשל מערכת המוטוריקה העדינה ומערכת המוטוריקה הגסה, קשר יד- עין, יציבה ושיווי משקל, מתח שרירים, רגישות של כלל החושים, כולל מגע עמוק ומגע עדין, יכולת לנשימה מודעת, יכולת התמצאות מרחבית, יכולת התארגנות ועוד.

האבחון הכירולוגי- פסיכו- דיאגנוסטי: זהו למעשה אבחון באמצעות קריאה בכף היד, המאתר את אפיוני אישיותו של כל מטופל ואת נקודות החוזק שלו אשר יכולות לסייע בטיפול.

שני האבחונים משמשים יחד כדי להתאים לכל מטופל את הטיפול המתאים לו באופן אישי.

הטיפול בשיטת אלבאום

הטיפול נעשה באמצעות תרגילים גופניים שונים, המתאימים לאבחון הספציפי של כל מטופל.

התרגילים מותאמים לחזק את נקודות התורפה אצל המטופל, להגביר את שליטתו על גופו, לשפר את היציבה, לשפר את התפיסה המרחבית, לשפר את הקואורדינציה ואת יכולת הוויסות החושית.
בנוסף, הטיפול עוסק גם ביכולות קוגנטיביות כמו קריאה וחשיבה.

התהליך שאדם עושה בחדר הטיפולים אמור לשפר את בטחונו העצמי ולהוריד את המתח הנפשי, ובהתאם גם לשפר את כישוריו החברתיים, הלימודיים וכדומה.

האימון נעשה בצורה פרטנית, פרט לטיפול בילדים- עד גיל ההתבגרות- אז מומלץ שההורים יהיו נוכחים בחדר הטיפולים, כדי לחזות בקשייו ובהישגיו של הילד ולתמוך בו בתהליך.

על חשיבות אבחון הפרעות קשב וריכוז בשלבים מוקדמים וההשלכות של אבחון מאוחר

דילוג לתוכן