הפחתת מתח וחרדה עם ADHD

הפחתת מתח וחרדה עם ADHDבקרב מי שסובל מהפרעת ADHD עלולה להיווצר עלייה ברמות המתח והחרדה ועל כן ישנה חשיבות ללמוד כיצד להתנהל ולהתמודד עם מצבים אלה.

אנשים המאובחנים עם ADHD מספרים כי ללא מודעות ונקיטת צעדי זהירות יתרה על מנת להפחית את המתח והחרדה לא מתאפשר תפקוד נורמלי כלל והמחשבות הטורדניות דומות למצב של הימצאות בכביש מהיר ללא אפשרות יציאה, אלה הן התחושות המשפיעות על הלך הרוח והמוח.

התמודדות עם מתח וחרדה הינה הכרח קיומי הנובע מחשיפה לכאלה באופן עוצמתי יותר בשל ההפרעה, אולם ישנן טכניקות אשר מסייעות להקלה על ההתמודדות המורכבת והקשה זו תוך הפחתת הסימפטומים של ה-ADHD המביאה את המצב לשליטה ומשפרת את איכות החיים.

הקשר בין ADHD לחרדה

באופן כללי לאנשים הסובלים מבעית ADHD יש סיבות רבות יותר לסבול מחרדה ומתח לעומת אנשים ללא ההפרעה. הפרעת הקשב והריכוז מובילה לקושי בריכוז וביכולת להעניק תשומת לב לאורך זמן וכן לאימפולסיביות והיפראקטיביות.

כתוצאה מתסמינים אלה נפגעת יכולתם לעמוד במטלות הלימודיות ויעילותם במקום העבודה והם נוטים לבצע יותר טעויות בהשוואה לאחרים. מבוגרים הסובלים מהבעיה נמצאים בסיכון גבוה יותר לאבד את מקום עבודתם והתקל בקשיים כלכליים.

התרופות אשר משמשות לטיפול בהפרעת הקשב והריכוז אולי משפרות את התסמינים של הבעיה אולם חלקן עלולות להגביר את רמות החרדה ולגרום למטופלים לחוש מצוקה ומתח. אולם מומחים מדווחים כי השפעה שלילית זו של התרופות אמורה לחלוף לאחר פרק זמן קצר מתחילת הטיפול והן מאפשרות שליטה על ההפרעה והטבה כללית.

צעדים להקלה על מצבי מתח וחרדה עם ADHD

ישנן מספר פעולות אשר נקיטתן מאפשרת הקלה במצבי החרדה ושיפור בשליטה על תסמני ההפרעה:

  • הקפדה על נטילת התרופות בזמן ובאופן קבוע בהתאם למינון המומלץ על די הרופא.
  • מומלץ ללמוד על ההפרעה ככל שניתן, השכלה בתחום תאפשר התמודדות וראייה של הבעיה באור אחר ותוביל להבנה כי הסובל מהבעיה אינו עצלן או תוקפני אלא סובל מהפרעת עיבוד מידע מוחית.
  • רכישת מיומנויות מעשיות ממטפל או מלווה המתמחים בנושא, לדוגמא ניתן ללמוד כיצד לנהל את הזמן נכון יותר לרכוש טכניקות המשפרות את הריכוז ועוד.
  • ביצוע פעולות מרגיעות ומהנות אשר משפרות את יכולת המיקוד, כך למשל צפייה בסרט טוב יכולה להקל על תסמיני החרדה ולאפשר רגיעה.
  • כאשר ישנה תחושה שהמחשבות רצות מהר מדי, ניתן להאט ולעצור על מנת לשאול "מה אני אמור לעשות עכשיו"? ולדמיין את ביצוע הפעולה באופן רגוע.
  • מדיטציה היא טכניקה המאפשרת שיטה על רבים מתסמיני הפרעת הקשב והריכוז, תרגול הטכניקה באופן קבוע בכל בוקר, מאפשרת להתחיל את היום בצורה שלווה יותר ומשפרת את המיקוד. את המדיטציה ניתן לבצע גם בזמן שאתם מסתובבים בחדר כאשר החיבור וההסתכלות פנימה מפחיתה את החרדה או את תחושת הבדידות.
  • תרגילי נשימה במיוחד לפני השינה מווים כלי יעיל להרגעה, כך בסוף היום אתם נפטרים מהדאגות שאולי צברתם במהלך היום ומתפנים לשינה טובה.
  • פשטו את ההתנהלות בחיים, ככל שיהיו בחייכם פחות מטלות מלחיצות ומחויבויות כך יהיה לכם קל יותר לנהל את חייכם ללא מתח ולהשיג שליטה טובה יותר על הפעולות אותן אתם צריכים לבצע.
  • ארגון וסדר יכולים להקטין מצבים של שכחה או חוסר תשומת לב לפרטים חשובים. נסו לכתוב לכם תזכירים והערות אודות משימות שעליכם לבצע.
  • אל תחששו לנסות פעולות חדשות אשר עשויות להקל עליכם על מנת למצוא את האיזון ולפתח יכולות ואסטרטגיות אשר יקלו על התנהלותכם.

דילוג לתוכן