רפואה משלימה – טיפולים אלטרנטיבים ללקויי למידה

רפואה משלימהמי שילדיו סובלים  מהפרעה כלשהי בלימודים מודע לכך שהשפעתה אינה מתבטאת רק בין כותלי בית הספר. רבים מלקויי הלמידה סובלים מהפרעות קשב וריכוז.

בנוסף, ישנה לעתים פגיעה בפונקציות חשיבה שונות (זיסקלקולציה), בהתמצאות מרחבית, ביכולות השפה(תסמונת אספרגר) ובתפקוד המוטורי.

ניתן לחיות עם הקשיים הללו, אך טיפול לשיפור התפקודים הללו יכולים לעזור לילד להתמודד יותר טוב עם מגבלותיו, ולמנוע פגיעה רגשית הנלווית לעתים לקשיי הלמידה. בזכות המודעות הגוברת לנושא הפרעות הלמידה, כיום ניתן למצוא טיפולים משלימים שונים ומגוונים.

מן הראוי לציין כי מחקרים אשר עקבו אחר ילדים בעלי ליקויי למידה במשך 2 עשורים מצאו כי ליקויים אלו לא הפריעו להם כבוגרים להשתלב במקומות עבודה. נצפו בוגרים בעלי ליקויי למידה אשר השתלבו בהצלחה בסקטור העסקי בתפקידים בכירים, כמנכ"לים בחברות הי-טק, יועצים בתחום הפיננסי, מומחים לניהול תיק השקעות ועוד. מאידך גיסא  נמצא כי אבחון , טיפול ומעקב שיפרו את בטחונם העצמי של ילדים  אלו.

טיפולים בילדים בעלי לקויות למידה:

מיגוון הטיפולים האפשריים הינו רחב וכולל גם טיפולים משלימים בנוסף לטיפול התרופתי (ריטלין) או לטיפול הומאופתי. אנו נסקור כאן כמה אפשרויות. אך חשוב לעבור ייעוץ אישי לגבי הצרכים הספציפיים של כל ילד. כמו כן נושא טיפולים שונים לליקויי למידה בקופות החולים הולך ותופס תאוצה ושירותים רבים מוצעים במחיר נוח.

ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק ללקויי למידה מתאים לילדים הסובלים מקשיים בוויסות החושי, למשל רגישות-יתר למגע או לגירויים סביבתיים אחרים. מומלץ להתחיל עם ריפוי בעיסוק כבר בגיל ינקות, מאחר ותופעות אלה חשובות להתפתחות עוד לפני לימוד הקריאה והכתיבה בבית הספר.

המרפא בעיסוק יכול ללמד את הילד לשלוט בתנועות או להפיק תנועות כאשר יש קושי בכך, בין היתר במקרים של היפר-אקטיביות או היפו-אקטיביות.

במקרים רבים ליקויים חברתיים של לקויי למידה נובעים מהקושי לפענח הבעות חברתיות של הסובבים אותם. מרפאים בעיסוק מסייעים ברכישת וקידום המיומנויות החברתיות השונות.

הידרותרפיה- טיפול במים

חווית המים היא חוויה ראשונית, המדמה את חווית הציפה ברחם. הילד מסוגל לבצע במים פעולות שלא ניתן לעשות מחוץ להן, מה שמסייע לשיפור ביצועים מוטוריים, שיפור הקוארדינציה והרחבת הטווח התנועתי לילדים הסובלים מקשיים בתפקוד המוטורי.

בנוסף, ההצלחה הזו במים מספקת תחושת התעלות על המגבלות של הילד, ונוטעת בו תחושת ערך ובטחון עצמי. הטיפולים נעשים במים מחוממים, שיוצרים עבור הילד מרחב מוגן ואפשרות להרפיה, מה שמסייע לקשיים רגשיים ובין-אישיים, המלווים ילדים רבים עם ליקויי למידה.

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית ללקויי למידה מיועדת ליצור מקום בטוח ומשחרר עבור הילד, כדי להביא לשיפור בתפקודים שונים. ההתמודדות עם הרכיבה מחזקת את החלקים הבריאים אצל הילד ועובדת גם על החלקים הפגועים. הרכיבה משפרת מיומנויות מוטוריות, תפיסה וריכוז והתמצאות מרחבית.

הרכיבה מסייעת גם לפיתוח מיומנויות חברתיות, באמצעות הקשר המשולש שבין המדריך, המטופל והסוס. דבר זה מסייע לפיתוח קשרים בינאישיים בחיים שמחוץ לטיפול.

טיפול באמנות

עבור ילדים, שילוב של ריפוי עם תחביב הוא דרך נהדרת לגרום להם להתמיד ולהנות מהטיפול. קיימים סוגים שונים של טיפולים באמנות, החל מציור דרך פיסול בגבס, פיסול בעיסת נייר, צילום ועוד. הטיפולים השונים באמנות משפרים את יכולות הריכוז של הילד, כמו גם את הקוארדינציה יד- עין, שליטה תנועתית ושיפור מיומנויות קוגנטיביות.

האמנות מהווה עבור הילד, המתקשה לרוב בביטוי בכתב ולעתים גם בעל פה, צורת ביטוי אלטרנטיבית. לקויי למידה רבים ניחנים בנטייה יצירתית, והטיפול באמנות מהווה עבורם פתח לסיפוק עצמי ותחושת ערך.

שיטת טומטיס

שיטת טומטיס מבוססת על אימון בהקשבה ופיתוח מיומנויות קליטה ועיבוד שמיעתי. היא גם מפתחת קשר עין- אוזן, המסייע לקריאה ולכתיבה. באמצעות השיטה הילדים משפרים את תפקודי השפה ואת יכולת הריכוז. תרגול נוסף הוא העברת הדומיננטיות השמיעתית לאוזן ימין, ממנה מגיעה האינפורמציה ישירות לאונה השמאלית- האונה המוחית האחראית לעיבוד שפה.

כל השיטות שסקרנו פה מפתחות מיומנויות שונות אצל ילדים שאובחנו כלקויי למידה. אך לא לכל אחד מתאים כל טיפול. חשוב לשאול את הילד על הרגשתו וחוויותיו בטיפול, לוודא שהוא מרגיש בנוח עם המטפל ושהוא חש סיפוק מהטיפול – זאת בניגוד לתסכול שהוא חווה לעתים בבית הספר. כמובן שאי אפשר לצפות לפתרון קסם, אך חשוב להשאר עם יד על הדופק. אל תתבישו לתקשר עם המטפל ולעדכן אותו לגבי מצב הילד בבית.

ילדים הסובלים מדיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה או כל לקות מאובחנת אחרת, הם ילדים אינטיליגנטים שרק תפקודים מסוימים אצלם פגועים. הטיפולים המשלימים חשובים בפיתוח היכולות החזקות של הילדים והקניית תחושת מסוגלות וערך עצמי.

מאמר זה נכתב לשרות גולשי אתר ליקויי למידה ע"י פרופיט שרותים פיננסיים, חברה לניהול תיק השקעות ולביטוח משכנתא .

ראו גם:

רפואה אלטרנטיבית וליקוי למידה

דילוג לתוכן